Čtyři studenti, čtyři příběhy ze života na evropských univerzitách v rámci vzdělávacího programu Erasmus. Jak studovali, jak se bavili, jak vyšli se stipendiem a co jim rok v zahraničí dal? Časosběrný dokument, v němž vysokoškoláci sami točili své autentické zážitky. Režie J. Škopková

Čtyři mladí lidé, vysokoškoláci, se rozhodli opustit maminčinu plnou ledničku a zkusit štěstí ve světě. Přihlásili se do evropského vzdělávacího programu Erasmus, udělali nelehké testy a na rok odjeli, aby studovali na jiné univerzitě, naučili se jazyk a stali se samostatnými. Jaký byl tenhle rok jejich očima? Sledovali jsme čtyři studenty, tři české v zahraničí a jednu tureckou houslistku, která přijela studovat do České republiky.

Studenti dostali malé HD kamery, aby mohli všechny zajímavosti a postřehy sami natáčet. Vytvořili si tak vlastní deník, který vypráví o všem, co je překvapilo, co je bavilo, jak těžké bylo pro ně studium a zkoušky, jak trávili volný čas, s kým se přátelili, zda se zamilovali… Uvidíme, jak se studentům v různých zemích žilo, jak zvládli jazykovou bariéru, jak rychle se dokázali aklimatizovat a také jak vyšli s penězi, které jim poskytlo stipendium. Vyústěním jejich pobytu je zamyšlení nad tím, co jim roční studium v zahraničí dalo, zda byl pobyt pro ně přínosný a zda si myslí, že je tahle zkušenost ovlivnila pro další život. Nabízíme autentický pohled do eurostudentovy duše.

Tento dokument by měl zaujmout mladé lidi, kteří se snaží využít během svých studií možnosti odjet na zahraniční stáž a zároveň by měl být inspirací, uklidněním i pobavením pro rodiče všech středoškoláků a vysokoškoláků, kteří zažívají odjezd svého syna či dcery v rámci vzdělávacího programu Erasmus. Díky dokumentu mohou získat povědomí o tom, co jejich ratolesti čeká a s jakými znalostmi se vrátí ze zkušené v cizině. Studenti sami zachycovali na kamery život v dané zemi, své nové přátele a situace více i méně humorné, tak jak je rok v cizině přinesl.

Stopáž80 minut
Rok výroby 2013
 P ST HD
ŽánrDokument