O vzniku filmu

„Obsazení bratrů Hádkových, Matěje a Kryštofa, jsem vnímal jako obrovskou příležitost, protože určité nuance vztahu hlavních hrdinů jsou schopni vytvořit pouze skuteční biologičtí bratři,“ říká režisér Jan Prušinovský. Kromě bratrů Hádkových, kteří se spolu v celovečerním filmu určeném pro kina sešli vůbec poprvé, se diváci mohou těšit na Janu Šulcovou a nastupující hereckou generaci. Ta je ve filmu zastoupena Lucií Polišenskou, Davidem Májem, Lucií Žáčkovou a Janem Hájkem, přičemž poslední dva zmiňovaní v minulosti shodně získali Cenu Thálie pro mladé činoherce do třiatřiceti let.

Tvůrčí tým Kober a Užovek označuje svůj film za divácky atraktivní snímek, kterému nechybí humor a silný příběh. „Ten film není komedie, ale drama. U tohoto filmu pro mě bylo podstatné, aby vše bylo nadmíru autentické. Nebaví mě dramata, která dusí vší osudovostí a vážností. I v dramatické tvorbě si lze pohrávat s humorem. Zpravidla je trochu černý, absurdní, nebo dokonce nepatřičný. Nejde o klauniády, nebo hlášky, spíš se jedná o výběr úhlu pohledu. Nicméně aby nedošlo k mýlce a tento film nebyl nálepkován jako tragikomedie. Ne, není to tragikomedie, je to opravdu drama.“ dodává režisér Prušinovský.

Kobry a Užovky vypráví současný příběh dvou bratrů. Tím prvním je Užovka (Matěj Hádek), který je ztracený ve svém vlastním životě. Po sérii prohřešků dostává výpověď ze zaměstnání, v hospodě musí pít „na futro“, chybí mu vztah a nerozumí si se svou matkou (Jana Šulcová), která dává přednost jeho bratrovi. Kobra (Kryštof Hádek) podobné věci neřeší, jeho hlavní starostí je, kde by mohl nejrychleji a co možná nejsnáze získat peníze, aby je následně utopil v pervitinu, hracích automatech a levném alkoholu. Užovkovi se náhle objeví dostupná a hlavně reálná šance na zbohatnutí. Jeho kamarád ze základní školy Ládík (David Máj) totiž přichází s nabídkou, která nemá žádné ale. Skupina německých investorů hledá v České republice zájemce o franšízu značky distribuující oblečení pro teenagery. Užovka se rozhodne, že se této nabídky chopí, přičemž se zdá, že by už mohl být, jako samostatně fungující podnikatel, konečně šťastný. Do jeho života však stále zasahuje nevyzpytatelný Kobra. Nepříjemná situace si žádá řešení…

Film se natáčel v autentických lokacích Středočeského kraje, mimo jiné v Kralupech nad Vltavou, Velvarech a Kladně. „Děj jsem zasadil do lokality středních Čech. Ty považuji za nejzdevastovanější část naší republiky. Je to místo plné skladišť, překladišť, autobazarů, vylidněných vesnic a chudých měst bojujících s hernami, zastavárnami a pervitinem,“ říká k výběru lokality režisér Jan Prušinovský. „Ve filmu není významně zdůrazňováno, že se jedná o střední Čechy. Okresní města střední velikosti toho mají mnoho společného. Třeba diskotéky v suterénu předimenzovaných kulturních domů,“ dodává k tomu scenárista Jaroslav Žváček. Ten za scénář ke Kobrám a Užovkám v roce 2011 získal cenu FILMOVÉ NADACE, přičemž za svou literární prvotinu Lístek na cestu z pekla ven je také nositelem ceny Magnesia Litera v kategorii Objev roku.

Kobry a Užovky vznikly v produkční společnosti OFFSIDE MEN u producentů Ondřeje Zimy a Jana Prušinovského. Koproducentem filmu je Česká televize a RWE. „Ke scénáři jsme měli vlastně jen dvě připomínky, nebo spíš přání. Nechtěli jsme intelektuální hru na sociální drama, ani žádné drsňácké lakování na černo, chtěli jsme realitu všedního dne. Konečně už! A také jsme po Díře u Hanušovic a Krásnu nechtěli třetí film ze severní Moravy, v tak krátkém časovém odstupu by to bylo kontraproduktivní. V obojím nám Honza Prušinovský vyšel vstříc, navíc způsobem, který nám vyrazil dech,“ říká hlavní dramaturg Filmového centra České televize Jaroslav Sedláček. Film vznikl za finanční podpory Státního fondu kinematografie a dále za podpory FILMOVÉ NADACE.