Pouliční vědec

Charismatický divadelní režisér, dramatik, herec a moderátor Jiří Havelka za vámi vyráží do ulic a dokazuje, jak jednoduše a zábavně jde oklamat lidský mozek. V roli pouličního vědce představuje i jednoduché triky, jak lépe poznat vlastní mysl. Naučte se spolu s ním přemýšlet jinak.

Světlo a stín

Světlo a stín

Věci se občas zdají být naprosto jinak, než ve skutečnosti jsou. Náš mozek totiž neustále dělá svět kolem nás smysluplným, k čemuž využívá zkušenosti z minulosti. Existuje ale věc, se kterou se setkáváme každý den a přitom vytváří jednu z největších optických iluzí vůbec – stín.

Efekt kotvy

Efekt kotvy

Nakupování se stalo v posledních letech naším národním koníčkem. Jestli se třeba zrovna chystáte zase někam vyrazit, tak se raději nejdříve podívejte na dalšího video našeho pouličního vědce. Jiří Havelka vám tentokrát poodhalí, jak funguje jeden z nejběžnějších prodejních triků…

Mince

Mince

Kolikrát už jste v životě stáli před problémem, se kterým jste si prostě nevěděli rady? Pomohli jste si někdy v této situaci hodem mincí? Zdá se to jako férový způsob, ale je tomu opravdu tak? Právě na to se snažil přijít Jiří Havelka ve svém dalším pokusu.

Chování v davu

Chování v davu

Následovali jste někdy dav lidí jenom proto, že jste si řekli, že to bude ta správná cesta, kudy máte jít? Chování davu velmi snadno přemůže naše vlastní rozhodování a Jiří Havelka se v několika pokusech pokusil zjistit, jak dominantní může tento pud být.

Barvy

Barvy

Že na poznávání barev není nic složitého? Náš pouliční vědec Jiří Havelka vás ve svém dalším pokusu přesvědčí o opaku. Zvládnete si s jeho úkolem poradit lépe než dvě oběti z našeho videa?

Druhá mocnina čísla končícího jedničkou

Druhá mocnina čísla končícího jedničkou

Mnoho z nás nemá matematiku rádo, i když k ní všichni máme podobné předpoklady. Jiří Havelka vám prozradí poslední ze svých triků, které vám ušetří čas i nervy při řešení matematických příkladů. Tentokrát budeme počítat druhou mocninu čísel končících jedničkou.

Násobení čtyřmístných čísel pěti

Násobení čtyřmístných čísel pěti

Jiří Havelka má v zásobě několik zajímavých matematických triků a nebojí se je použít. Tentokrát vám poradí, jak se dají čtyřmístná čísla násobit pěti.

Souboj pohlaví v logice

Souboj pohlaví v logice

Řešíte rádi logické hádanky? Náš pouliční vědec se tentokrát rozhodnul prověřit tvrzení, podle kterého má být mužské chápání lepší než to ženské. Stačily mu k tomu dva kyblíky a zdroj vody.

Trénink paměti

Trénink paměti

Mistr v paměťových schopnostech Jakub Pok poradil našemu pouličnímu vědci, jak se dá pomocí jednoduché techniky okamžitě zlepšit paměť. Zkuste si také u dalšího z videí s Jiřím Havelkou.

Pinocchio efekt a useknutá ruka

Pinocchio efekt a useknutá ruka

V dalších dvou pokusech vám Jiří Havelka ukáže, jak snadno lze lidský mozek přesvědčit o tom, že část těla někoho jiného (nebo dokonce jen umělá napodobenina) je naše vlastní.

Multitasking

Multitasking

Multitasking je schopnost provádět několik podobných věcí současně. Mnoho lidí se chlubí, že tuto dovednost má. Není to ale jen pouhý mýtus? Vyzkoušejte si to při projížďce tramvají s naším pouličním vědcem.

Druhé mocniny

Druhé mocniny

Trápili jste se ve škole s druhými mocninami? Náš pouliční vědec vám ukáže, jak se dají pomocí jednoduchého triku řešit druhé mocniny dvojmístných číslic končících pětkou.

Násobení dvoumístných čísel jedenácti

Násobení dvoumístných čísel jedenácti

Máte pocit, že matematika není nic pro vás? Náš pouliční vědec Jiří Havelka vás naučí trik, díky kterému si budete připadat jako matematický génius. Naučte se násobit dvojmístná čísla jedenácti.

Záměna

Záměna

Lidská pozornost jen omezenou kapacitu a soustředí se jako reflektor jen na ty nejdůležitější věci. Jak daleko se při testování pozornosti zákazníků na tržnici podaří zajít našemu pouličnímu vědci při prvním z jeho pokusů?