Putování za památnými stromy s Luďkem Munzarem (2002). Připravil B. Ludvík

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Ve dvanáctém dílu cyklu Paměť stromů se s Luďkem Munzarem vydáme za památnými stromy, rostoucími na poutních místech. Začneme v Praze, kde si na průčelí kostela sv. Jakuba prohlédneme, jak takoví poutníci vypadali, a pak vzhůru na Lomec u Vodňan, Svatou Horu, Římov, Kalvárii u Jaroměřic a další. Atmosféra poutních míst památným stromům svědčí, přesto, že některá křesťanská poutní místa vznikla jen proto, aby překryla původní pohanské posvátné místo. Třeba právě s posvátným stromem. Dnes už je vše smířeno. Křesťanství už je dávno stará nevýbojná kultura. Stromkem na rozloučenou bude tentokrát borovička a Luděk Munzar ji zasadí na Vítochově, kde má podle pověsti vždy růst sedm borů.

Závěrečný text:

V Čechách, na Moravě a ve Slezsku jsou stovky míst, které mají své místo v duchovním životě lidí. My jsme navštívili jen několik, které mají nějakou spojitost s památnými stromy.

Ukázalo se, jak dovede být lidská paměť vybíravá. Důkladně zaznamená novou stavbu, ale o památném starém stromu se nezmíní. Snad neví.

To paměť stromů je spravedlivější. Na hard disku letokruhů má zaznamenáno všechno. Jaké byly zimy a jaká léta, jak pršelo či bylo sucho. Jaký člověk se pod stromem miloval i na které větvi se jiný člověk oběsil. Stromy si pamatují všechno, nic neupřednostňují, nic nezamlčují. Poučme se od nich. Pamatujte si všechno stejně, bude se nám snáze růst.

Stopáž18 minut
Rok výroby 2003
 ST 4:3