Putování za památnými stromy s Luďkem Munzarem (2003). Připravil B. Ludvík

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Neudolalo-li vás předchozích devět dílů cyklu Paměť stromů, tento, desátý díl, vám bude odměnou. Luděk Munzar vás v něm zavede za památnými stromy u našich hradů a zámků. Uvidíte Bzeneckou lípu, lípu v Kamenici nad Lipou, největší moravský strom pod zámkem v Náměšti nad Oslavou, Pernštejnský tis a řadu dalších stromů. Putování po hradech a zámcích zakončíme v jihočeské Blatné pod rozvaleným dubem královny Johanky. Tady také Luděk Munzar zasadí strom na rozloučenou. Aby se pod ním zase mohla zjevovat královna Johanka a přinášet lidem štěstí.

Závěrečný text:

Setkání s mrtvým stromem je zážitek z nejsmutnějších. Když zemře člověk, kterého jste neznali, cítíte jakousi obecnou lítost a skleslost, ale je to jako když v lese míjíte práchnivějící kmen, který bez zaváhání překročíte.

Když ale zemře památný strom, ke kterému se váže příběh nebo pověst, je to jako když vám zemře někdo blízký, někdo, koho jste dobře znali, kdo patřil do vašeho života, dovedl vám pomoci a poradit, dovedl vás rozesmát a povzbudit. Znát památné stromy a jejich historii je jako získávat nové přátele. A naštěstí je pravděpodobnější, že dřív zemřeme my jim, než oni nám...

Stopáž18 minut
Rok výroby 2003
 ST 4:3