Putování za památnými stromy s Luďkem Munzarem (2003). Připravil B. Ludvík

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Asi nejkrásnější a nejtradičnější soužití člověka a stromu existuje v podobě "rodového stromu". Jde o strom stojící po staletí u lidského stavení. Tak je tomu v Machově u Náchoda, kde se pod lípou narodilo více jak 13 generací, tak je tomu u lip v Kotli pod Ještědem a na řadě dalších míst. Na své první setkání s takovým rodovým stromem zavzpomíná průvodce cyklem, Luděk Munzar, u jedné z našich největších lip v Pastvinách u Žamberka. Nejvíc rodových lip najdeme asi v Orlických horách. A když Orlické hory, tak i Jednota bratrská. Památná borovice v lese Habřina u Rychnova nad Kněžnou je jedním z nejsmutnějších stromů celého seriálu. Strom, pod nímž byla prohlášena Jednota bratrská za církev, je opuštěný a bez zájmu zaniká.

Závěrečný text:

Stromy žijí s lidmi v dobrém i ve zlém. To lidé se stromy ne. Klidně se od nich odvrátí, klidně je nechají bez pomoci padnout.

A kdo dnes zná stromy předků? Který ženich či nevěsta zasadí strom v den své svatby? A kdo zasadí strom, když se mu narodí dítě?

Nezapomínejme na stromy jen proto, že jsme momentálně mocnější než oni. Celá staletí tomu bylo naopak! A stromy nás nezabíjely!

Stromy žijí s námi a my žijeme s nimi.

Jsme děti jedné Země a stromy jsou našimi bratry a sestrami.

Stopáž18 minut
Rok výroby 2003
 ST 4:3