Hudebně zábavný pořad s lidovou muzikou a veselým vyprávěním o lahodném moku – tentokrát z Kobylí o Modrém Portugalu. Hraje cimbálová muzika J. Šmukaře, primáš P. Mikulka, zpěv J. Otáhalová. Hosté: M. Procházka, M. Říha, A. Kadlecová a vinařští odborníci Miloš a Marcel Lanžhotští. Pořadem provází J. Šmukař. Režie R. Petrenko

Modré hory, to je pět malebných jihomoravských obcí – Velké Pavlovice, Němčičky, Bořetice, Vrbice a Kobylí v nejúrodnější části jižní Moravy. A jestliže vinařští odborníci, sommeliéři, samotní vinaři a samozřejmě i konzumenti rádi tvrdí, že nejlepšími moravskými víny jsou ta bílá, právě v oblasti Modrých hor je to jinak. Už samotný název napovídá, že právě tady se díky kvalitní půdě a optimálnímu klimatu daří vínům červeným.

Zleva: hokejista Martin Procházka, hokejový trenér Miloš Říha, Jožka Šmukař, Miloš Lanžhotský, Marcel Lanžhotský a vicemiss Víno Adéla Kadlecová Do Kobylí zamířily přenosové vozy České televize připravit další díl cyklu Vínečko. Točilo se koncem loňského léta, počasí bylo znamenité, a tak se dal využít zajímavý exteriér podlouhlého náměstíčka mezi sklípky.

U stolu se sešli příjemní a zajímaví lidé. Hokejový trenér Miloš Říha, hokejista Martin Procházka, jedna z hvězd soutěže České televize StarDance, 1. vicemiss Víno 2013 Adéla Kadlecová, no a samozřejmě hostitelé z vinařského družstva Patria Kobylí – Miloš Lanžhotský a jeho syn Marcel.

Jožka Šmukař: „Co nám, Miloši, nabídneš?“

Miloš Lanžhotský: „Musíme být světoví, řeknu to nejdřív originálními názvy… Maďarsky Oportó, na Balkáně Kraljevina, ve Francii Portugais Bleu, v Německu Blauer Portugieser nebo taky Vöslauer podle obce Bad Vöslau, kde se tohle víno objevilo vůbec poprvé… No a po našem – ano, dnes pijeme Modrý Portugal.“

Jožka Šmukař: „Říkal jsi, že se objevilo… Jak objevilo?“

Miloš Lanžhotský: „To je takový docela pěkný příběh. Traduje se, že roku 1772 povolal hrabě de Fries na svůj zámek v Bad Vöslau u Vídně několik vinařů z okolí a předal jim svazky réví odrůdy, které dostal z Portugalska. Odrůda měla takové přednosti a takové výnosy, že za několik let byly v okolí obce vysazeny dvě třetiny vinic odrůdou Blauer Portugieser. Pěstování se rozšířilo do celé rakouské monarchie.

No a protože jsme tehdy byli součástí Rakouska i my, samozřejmě se Portugal dostal na jižní Moravu.“

Jožka Šmukař: „Marceli, jaké má Portugal přednosti?“

Modrý portugal Marcel Lanžhotský: „Réva dobře snáší sucho, nemá velké nároky na kvalitu půdy. Sklizně jsou vysoké. Právě pro velkou úrodnost, ale i pro dobrou pitelnost jemného, svěžího, aromatického vína, byl u nás Portugal dlouho nejrozšířenější modrou odrůdou. Víno, a zvlášť mladé, má jemnou květinovou vůni a často svádí k opakovanému doušku.“

Jožka Šmukař: „Tak si ten Portugal opakovaně okoštujeme…“

A pak už běžel dialog dál. O vztahu k vínu se zmínili všichni aktéři, rytmizaci obstarala cimbálová muzika Jožky Šmukaře s pěknými lidovými písničkami.

První písemná zmínka o pěstování vína v Kobylí má datum 1252. Je úplně jasné, že za sedm a půl století tu vinaři výrobu vína dovedli k absolutní dokonalosti.

Leccos z toho napoví i další vydání cyklu Vínečko.

Foto Filip Havelka a Svaz vinařů ČR pro Vinařský fond

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ST AD HD
ŽánrHudba