Proslov Václava Vosky

Reakce herce Václava Vosky na studentské demonstrace vyvolané činem Jana Palacha

Přepis mluveného slova

Ve včerejších Televizních novinách jsem viděl záběry z Václavského náměstí. Záběry z té tiché, ale opravdu důstojné demonstrace pražské mládeže, která byla uspořádána na památku Jana Palacha. Byl jsem upřímně dojat a vzpomněl jsem si taky na svá vlastní studentská léta. Už je tomu přes třicet let, co jsem měl tu čest být studentem Karlovy univerzity, i když jsem svá studia vlivem okolností druhé světové války nemohl dokončit. Ale přesto můj vztah k vám, mladí lidé, od té doby nikdy nepřestal být opravdu upřímný a myslím, že jsem ho nikdy neopustil. Mám tedy pocit, že bych taky měl říct v těchto kritických hodinách to, co si upřímně myslím, co upřímně cítím a v co opravdově věřím.

Osud nebo historie vložila na bedra vaší generace břemeno velice tíživé, které je i v dějinách naší země poněkud mimořádné. Vaše mládí není naplněno bezstarostnou hrou, štěstím, jak byste si zasloužili, jasnými perspektivami, růžovými nadějemi, je plné trýznivých starostí a problémů. Nesete toto břemeno skvěle, jsem na vás hrdý. Jsem šťastný, že principy lidskosti jsou ve vás všech tak pevně a tak hluboko zakořeněny, že už je nikdo nikdy nevyrve.

Vy dáváte nám starším a starým stále sílu, abychom neochabovali, abychom nepropadali únavě, abychom nezlhostejněli. Abychom ruku v ruce s vámi se znovu a znovu pokoušeli uskutečňovat ideály demokracie a socialismu ve stoje. Za to mějte můj dík a mou lásku.

Ale přesto vás prosím, vyslechněte názor člověka, který je o mnoho, a většinou trpkých zkušeností bohatší. Víte, největší hodnotou je život. A abychom mohli dosáhnout, nebo aspoň se přiblížit k těm ideálům, o které nám dnes všem jde, k tomu přece musíme žít.

Jako herec vám mohu říct, že každé drama má své zákony. Začíná, probíhá a pak končí. Přede mnou už mockrát spadla opona, ale vždycky šla znovu nahoru. Uvěřte tomuto faktu. A nechť vaše čistá srdce neopouštějí své ideály, ale prosím vás, bojujte za ně tak, aby bylo možno je uskutečnit.

Václav Voska, herec

Stopáž4 minuty
Rok výroby 1969
 P čb 4:3