Časosběrný dokument o vzniku inscenace opery Benjamina Brittena Billy Budd, kterou Národní divadlo uvádí v české premiéře. Operu o nevinnosti i potlačované sexualitě, která vznikla podle románu Hermana Melvilla, nastudoval britský dirigent Christopher Ward a režisér Daniel Špinar. Režie R. Šáchová

Billy Budd obsahující pouze mužské charaktery patří k vrcholným hudebně-dramatickým dílům 20. století. Vypráví příběh, který se odehrál na britské válečné lodi během napoleonských válek. Chlapec Billy se v něm stane předmětem nenávisti sadistického manipulátora, zbrojmistra Claggarta, jenž Billyho falešně obviní z podněcování ke vzpouře. Chlapec svého trýznitele neúmyslně zabije a je odsouzen k smrti. Kapitán Vere stojí před rozhodnutím, zda udělit milost nevinnému nebo dodržet válečný zákon.

Britský dirigent Christopher Ward považuje operu Billy Budd za „velkolepé mistrovské dílo, vyzařující obrovskou energii a sílu“. Christopher Bolduc v titulní roli Billyho Budda debutuje, zatímco Gidon Saks, který ztvárňuje postavu Claggarta, má s touto operou řadu zkušeností. V hlavní roli kapitána Verea si v opeře Billy Budd zahraje a zazpívá Štefan Margita. V našem dokumentu sledujeme inscenační tým v čele s Danielem Špinarem od prvních schůzek s pěveckými hvězdami a sborem ND v listopadu loňského roku až do lednové premiéry v roce 2018.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2018
 P ST HD
ŽánrDokument