Filmový magazín, jehož obsah tvoří ukázky ze studentských filmů a rozhovory s autory. Součástí pořadu je také rubrika Návštěva, která vždy představuje výraznou filmařskou osobnost, jež má i blízký vztah k filmovému školství a ovlivňuje i budoucí filmaře

Obsah dílu

Přehrát vše

Filmy zabývající se nejrůznějšími společenskými a politickými problémy, tvoří také podstatnou část studentské a krátkometrážní tvorby, zejména v oblasti dokumentu. K tomuto tématu se vracíme podruhé – v únorovém díle jsme představili filmy a přístup ženských autorek, v aktuálním díle představujeme mužské filmy včetně jejich autorů.

Martin Kohout v posledních letech natočil několik filmů, které se obracejí k závažným tématům české společnosti. JUDr. Michal Danišovič je portrétem podplukovníka Veřejné bezpečnosti Michala Danišoviče, který zodpovídal za zásah proti demonstrantům v listopadu 1989. Film tematizuje spor mezi občany o jejich podílu na chodu totalitního státu. Ve filmu Neviditelná ruka trhu: privatizace Barrandova Kohout otevřel téma transformace české kinematografie a na tento užší případ navazuje širší historickou esejí Proč došlo ke kuponové privatizaci. Poslední ze jmenovaných filmů uvedeme ukázkami, první jmenovaný v celku.

Lukáš Senft ve svém filmu Vesnice na odstřel aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád lom sonduje život vesnice ležící na okraji kopce, který je ostřelován výbuchy z lomu obří nadnárodní společnosti. Téměř jediní lidé, kteří se snaží zmizení kopce a rozpadu domů zabránit jsou tři angažovaní důchodci. Společně s nimi se s pomocí jedlého modelu vesnice snažím zjistit, co dělat, abychom si nesežrali vesnici, ve které se ale už teď rozpadají nejen domy, ale i vztah lidí k prostoru, kde žijí, vztah k věcem, které je přesahují a komunikace s politickým vedením obce, které firmě kopec pronajímá k těžbě.

Robin Kvapil se vedle studia věnuje natáčení filmů pro neziskové organizace, i témata jeho školních filmů mají často společenský rozměr, spolu s Martinem Kohoutem byli zapojeni také do cyklu ČT Expremiéři. V Průvanu se zastavíme u jeho filmu z 1. ročníku Spanilé jízdy, který je brilantní černobílou sondou do kultury fanoušků závodů motorek na brněnském výstavišti. Způsob snímání i celkový tvar však přerůstá v sarkastickou metaforu pohledu na současnou českou společnost, ba šířeji na konzumní kulturu jako celek.
V prostoru bytu jednoho z aktérů se sejde čtveřice mladých mužů. Tři mladí režiséři, studenti dokumentu (Lukáš Senft, Martin KohoutRobin Kvapil), a novinář, který řadu let působil jako environmentální a společenský aktivista, šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka.

V sekci volný styl představíme tvorbu Jana Hanuše. Nevystudoval filmovou školu a řadu let se svým životem i praxí zabýval squattingem. Osvojil si video a začal se věnovat ryze nezávislé tvorbě, financované jen z vlastních zdrojů. Jeho filmy získaly respekt při svém šíření na internetu a svůj vstup do „závislého“ média televize dlouho zvažoval. V rámci Volného stylu se budeme věnovat dvěma jeho filmům. Squat Wars je angažovanou kronikou českého squatingu, reflektující rovněž společensko-politická východiska tohoto hnutí. Raid on Reykjavik Reloaded natočil Jan Hanuš na Islandu a s velkou naléhavostí se zde věnuje ekologickému tématu lovu velryb, který je oficiálně ve většině zemí zakázán…

Zkušenou návštěvou tohoto dílu bude filosof Michael Hauser, který se dlouhodobě zabývá společenskými otázkami a rolí umění. Podobně jako v minulém díle, věnovaném ženskému angažovanému filmu, kdy úvahy o konkrétních filmech rámovala historička umění, i zde pohled filosofa nabízí intenzivní zobecnění.

Magazín Průvan v novém roce změnil svoji podobu – stává se více dokumentární sondou, bez moderátorů, přičemž nadále představuje studenty filmu, mladé filmaře a jejich dílo. Vytváří jej v autorské spolupráci dokumentaristé Zuzana Piussi a Vít Janeček.

Stopáž193 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrDokument