Za zlatou zeď, kterou kolem sebe spolutvůrce vídeňské secese vystavěl, nesměli nahlédnout ani jeho přátelé. Rakouský dokument

Nizozemská znalkyně Klimta, Marian Bisanz-Prakkenová, žije tak trochu ve stínu "klimtománie". Ve vídeňské Albertině se už desítky let věnuje Klimtovým kresbám tužkou a uhlem, které jsou součástí umělcova grafického díla. Sama říká: "Řeč tahu linky je velmi bezprostřední, naprosto intimní. Klimtova osobnost se nejvíce projevuje v kresbách. A čím více je znáte, tím jemnější obraz umělce získáváte. Donutí vás to více přemýšlet a přicházíte na nové myšlenky. Hodnotící kritéria jsou stále přesnější." Klimtova výstava je pokaždé ohromnou událostí, ať už se koná ve Vídni, Melbourne nebo v New Yorku.

Klimtovou celoživotní družkou byla Emilie Flögeová, která Klimtovi trpělivě odpouštěla jeho pletky s ostatními ženami. Klimt byl otcem nejméně čtrnácti dětí, jejich matkami byly často jeho modelky, které se někdy také živily prostitucí. Po svých modelkách vyžadoval různé vyzývavé pózy, vznikaly tak otevřeně erotické kresby, které stejně jako jeho poměry s modelkami, léta letoucí nepronikly na veřejnost.

Napište nám