Narozeninový galakoncert muzikanta a dirigenta Felixe Slováčka k jeho životnímu jubileu a více než padesátileté hudební kariéře za účasti plejády hvězd českého uměleckého nebe, se kterými za svou dlouholetou kariéru spolupracoval (2013). Účinkují: F. Slováček, K. Gott, H. Zagorová, E. Pilarová, P. Janů, D. Patrasová, M. Absolonová, L. Machálková, J. Zelenková, J. Laufer, L. Kerndl, P. Šporcl, F. Slováček ml., A. J. Slováčková a další. Hraje Big Band Felixe Slováčka. Režie M. Čech

Multiinstrumentalista a dirigent Felix Slováček, jehož 75. narozeniny si příští týden připomeneme (narodil se 23. 5. 1943 ve Zlíně), vystudoval na konzervatoři v Kroměříži klarinet, klavír, kontrabas, bicí a dirigování. Na Janáčkově akademii múzických umění v Brně studoval klarinet, dirigování a skladbu.

V letech 1969–1985 vystupoval jako sólista v programech Karla Gotta i ve vlastním recitálu. Od poloviny osmdesátých let minulého století je šéfdirigentem Tanečního orchestru Československého rozhlasu, který po roce 1989 přijal název Big Band Radio Praha a od roku 2000 Big Band Českého rozhlasu, nyní Big Band Felixe Slováčka.

Jako sólista klasické hudby hrál Felix Slováček s FOK, Slovenskou filharmonií, Moravskou filharmonií, Janáčkovou filharmonií, s Komorním orchestrem Bohuslava Martinů, Janáčkovým komorním orchestrem, Českým komorním orchestrem, Komorním orchestrem Josefa Suka, londýnským European Community Chamber Orchestra, London Mozart Players, Singapore Symphony Orchestra, Drážďanskou filharmonií, Symfonickým orchestrem Hessenského rozhlasu, Foersterovým triem, Kocianovým kvartetem a dalšími soubory.

Slováček je vynikající sólista, technicky dokonale disponovaný, mimořádného nasazení, s pozoruhodnou tónovou vyvážeností, se širokým dynamickým rejstříkem, což mu umožňuje bohatou melodickou ornamentiku podepřenou fantastickou dechovou technikou.

Z pražské Lucerny, kde se před pěti lety konal jeho prestižní narozeninový koncert s mnoha hvězdami uměleckého nebe, uslyšíte mj. v Slováčkově brilantním podání Let čmeláka Nikolaje Rimského Korsakova.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2013
 HD
ŽánrHudba