Vážení a milí, diváky, kteří prahnou po drásajících psychologických dramatech, asi zklameme… těm ostatním by se to mohlo líbit. V cyklu hořkých komedií Škoda lásky uvidíte příběhy o svádění, žárlivosti, odcizení, zločinu, posedlosti, strachu, rutině, touze, nevěře, vášni i pomstě. Tyto a mnohé další motivy ve výběru z povídek našich známých spisovatelů spojuje jedno univerzální téma. Ano, je to láska.

Společným prvkem pro spisovatele tak rozdílné jako jsou Jaroslav Havlíček, Michal Viewegh, Irena Obermannová, Ivan Klíma, Petr Šabach, Martina Formanová či Petr Hudský je jejich schopnost psát o situacích groteskních, ale i vážných a smutných s nadhledem, lehkou ironií a s humorem.

Báječně obsazené příběhy natočili režiséři Vít Karas, Petr Zahrádka, Zdeněk Jiráský a Jan Hřebejk. Zajímavé bude porovnat jejich rukopis například při zpracování předlohy od stejného autora. Chtěl bych jim, stejně jako scenáristům, poděkovat za zodpovědnost, se kterou k práci přistoupili („dělat humor není žádná prdel“), i za pokoru, s níž pracovali s texty zavedených autorů.

Výjimkou je samozřejmě tvůrčí tandem Hřebejk – Jarchovský. Předlohu, jemnou drobnokresbu Petra Šabacha, doslova znásilnili a udělali z ní v podstatě jiný příběh. Dále nedodrželi předepsaný počet natáčecích dnů, nedodrželi stopáž, a posléze ani rozpočet. Hrůza a producentova noční můra. Výsledkem je ovšem hvězdně obsazený solitér Škoda lásky, který sérii odstartuje, dal jí jméno a povedl se natolik, že bude zaručeně diváckým hitem. A protože se na to budete ptát, tím, že je Škoda lásky dvakrát delší než ostatní povídky, nakonec se i vešli do rozpočtu. Někdy je prostě nejtěžší nedělat nic, ale to si nechte pro sebe.

A dívejte se každou neděli od 29. prosince v osm večer na Jedničku. Příjemnou zábavu.

Josef Viewegh, kreativní producent