„Máme s autorkou Vražd v kruhu společnou domácnost, čímž pádem žiju tak trochu i s astrologií,“ prozrazuje režisér Vražd v kruhu Ivan Pokorný.

S detektivkami máte dlouholeté zkušenosti. Co Vás na detektivním žánru přitahuje?

K detektivkám jsem se dostal omylem. Vždycky mě bavily spíš komedie. Dokud jsem ještě režíroval divadlo, inscenoval jsem hlavně ty. Před lety přišla nabídka z České televize natočit detektivku. S výsledkem panovala spokojenost, dali mi další, pak další… a tak jsem přistál v šuplíku „detektivkář“. Přijal jsem řízení osudu a v žánru se spokojeně usalašil. Jsem archivní ročník, vyrůstal jsem na Gabinovi, Venturovi, Delonovi, prostě francouzských detektivkách přelomu let šedesátých a sedmdesátých, zdravý základ tedy mám.

V čem jsou Vraždy v kruhu jiné?

Nejedná se o lineární detektivky typu „na začátku zabijeme, na konci vyšetříme“. Ivě Procházkové se podařilo napsat jakousi kolekci příběhů o mordech, příběhů, které mapují terén kolem vraždy. Paralelní linie jsou zalidněné plejádou zajímavých figur, neobvyklých osudů.

Jak jste hledal obsazení?

Míchal jsem – jako vždy – osvědčené firmy s novici. Chodím často do divadla, vím, kde koho hledat. S Janou Jiřičkovou, která měla na starosti casting, rádi lovíme v neprobádaných vodách. V případě Vražd v kruhu se tato metoda stoprocentně vyplatila. Před kamerou zazáří několik čerstvých neokoukaných tváří.

Dříve jste se hodně věnoval divadelní režii. Jaký je podle Vás hlavní rozdíl při práci s hercem před kamerou a na jevišti?

Když na divadle něco zvořete, můžete to ze dne na den opravit. Co se urodí před kamerou, zůstane jednou pro vždy a nedá se s tím nic dělat.

Vy sám jste začínal jako herec, zahrál jste si například malou, ale výraznou roli jednoho z podvedených číšníků ve filmu Vrchní, prchni. Poznávají Vás stále lidé z této role?

Bohužel ano. (směje se) Kariéru herce jsem ovšem velice rychle opustil. Necítil jsem potřebu rozšiřovat řady průměrných herců. Zůstalo jich dost i beze mne.

Co Vy a astrologie?

Jak víte, máme s autorkou Vražd v kruhu společnou domácnost, čímž pádem žiju tak trochu i s astrologií (směje se). Bohužel zůstávám stran astrologie vzácně rezistentní. V pondělí mi například Iva vyloží horoskop a ve čtvrtek může začít znova… vypařilo se. Ovšem moc rád tomu naslouchám a obdivuju jak ji, tak astrologii.

Rozhovory