Concertino Praga 2013

Koncert laureátů mezinárodní rozhlasové soutěže z pražského Rudolfina. Ve skladbách H. Viuextempse, A. Vivaldiho a F. Liszta účinkují M. A. Bobeico – housle (Rumunsko), B. Kubíková – kytara (Česká republika) a V. Maslov – klavír (Rusko). Spoluúčinkuje Jihočeská komorní filharmonie s dirigentem J. Talichem. Uvádí L. Hurník. Režie S. Vaněk

Již po osmačtyřicáté mezinárodní porota Mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudebníků Concertino Praga vybrala ty nejlepší, kteří vystoupili na koncertě laureátů v pražském Rudolfinu za spolupráce Jihočeské komorní filharmonie s dirigentem J. Talichem. Byli to houslistka M. A. Bobeico z Rumunska, kytaristka B. Kubíková z Česka a klavírista V. Maslov z Ruska.

Nápad vytvořit soutěž pro mladé hudebníky, vzniklý skoro před padesáti lety, se ukázal jako velmi praktický a nosný. Soutěžící do 18 let v daných kategoriích – letos klavír, kytara, housle – zašlou anonymní nahrávku do Českého rozhlasu. Tam ji posoudí mezinárodní porota a vybere laureáty, kteří své laureátství obhájí na veřejném koncertě v Rudolfinu. Toto řešení má řadu výhod. Za prvé ekonomické – do Prahy se sjede pouze porota, nikoliv všichni soutěžící. A za druhé je úžasná i anonymita soutěže – porota neví, kdo hraje a je tak maximální férovost a objektivita soutěže. Nikoho nelze upřednostnit z jiných důvodu, než které lze slyšet ze zvukového záznamu. Ano, může nás napadnout, že při nahrávání lze nahrávku vylepšovat, ba dokonce že může ji pořídit někdo zcela jiný – třeba pan profesor. To je sice pravda, ale i na to je myšleno. Laureátství soutěže je potvrzeno až po veřejném koncertě v Rudolfinu. A to by jistě byl trapas, když by anonymně vybraný laureát skladbu nakonec třeba vůbec neuhrál a musel cenu vrátit. Takovou blamáž si zkrátka nikdo nedovolí. A tak tato soutěž stojí přirozeně na prahu kariéry mnoha dnes mezinárodně renomovaných umělců a lze si jen přát, že tomu tak bude i u těch letošních.

Stopáž73 minut
Rok výroby 2013
 P
ŽánrHudba