Každý občas potřebuje rozptýlení od každodenních starostí, i americký prezident. Bill Murray jako Franklin D. Roosevelt v britském filmu.
Dále hrají: L. Linneyová, S. West, O. Colmanová, O. Williamsová a další. Režie Roger Michell.

Píše se rok 1939. K americkému prezidentovi Franklinu D. Rooseveltovi přijíždí na státní návštěvu do jeho soukromé rezidence král a královna Anglie. Setkání je o to významnější, že se jedná o historicky první návštěvu anglického královského páru v USA. Poprvé se tak střetávají upjaté společenské konvence Angličanů s uvolněnou americkou morálkou na té nejvyšší společenské úrovni. Pro konzervativní britské panovníky je připraven piknik s hot dogy jako hlavním chodem či koupání v plavkách za účasti novinářů. Nezvyklá je pro tak významnou návštěvu i přítomnost Daisy, prezidentovy vzdálené sestřenky a milenky.

Richard Nelson, scenárista životopisného retrosnímku Královský víkend, režírovaného Rogerem Michellem, těžil z posmrtně vydané korespondence a deníků Margaret Suckleyové (1891-1991), vzdálené sestřenice dvaatřicátého prezidenta USA Franklina Delano Roosevelta (1882-1945). Zachytil v jejím vyprávění průběh jejich intimního vztahu, započatého v červnu 1939 v prezidentově letním sídle Hyde Park na Hudsonu. Kromě této soukromé linie se tvůrci věnují historicky prvnímu setkání vrcholných představitelů Velké Británie a Spojených států při návštěvě královského páru Jiřího VI. (1895-1952) a královny Alžběty (1900-2002). Britský panovník přijíždí s žádostí o podporu v očekávané válce s Hitlerem. Během krátkého pobytu v Hyde Parku obě strany přehodnocují předsudky, jež jejich sblížení předcházely. A tak zajímavější než románek mezi prezidentem a Margaret (řečenou Daisy) jsou trefné postřehy panovnického páru o amerických hostitelích, smysl pro humor obou pánů, Rooseveltův neokázalý šarm a střet britské úcty k tradicím s americkou ležérností. Bill Murray byl za svůj výkon v roli Roosevelta nominován na prestižní Zlatý glóbus.

Napište nám