V kostarickém deštném pralese můžete směle razit heslo „Zpátky na stromy“! Nikde jinde na světě to není více na místě než zde. V korunách zdejších stromů bylo totiž postaveno nejlepší ekologické obydlí na světě. Německo-francouzský dokument

Pořad bylo možné přehrát do 3. 12. 2016
Video není k dispozici

Peter Garčár je sice rodákem z Tešedíkova na Slovensku, mnoho let už ale žije v zahraničí. Posledních 15 let konkrétně na Kostarice. Peter je cestovatelem, dobrodruhem, sportovcem, ale především vášnivým ochráncem přírody. A také stavebním inženýrem. Na Kostarice, kde vlastní několik hektarů deštného pralesa, realizoval svůj velký sen – projekt ekologického stromodomu. A tento vysněný projekt v sobě spojuje všechny jeho vášně. K tomu, aby postavil obydlí na vrcholku stromu, ho inspiroval zejména pohled na lesní velikány kostarického deštného pralesa. Peterovým cílem se stalo postavit ekodům, který bude zavěšený na kmeni stromu tak, aby strom nepoškozoval, a který bude zároveň umožňovat studování života ve střední vrstvě stromového patra deštného pralesa, tedy zhruba ve výšce pětadvaceti metrů. Proč právě v této hladině? To proto, že v tropickém pralese se nejrozmanitější část života skrývá právě v této úrovni. Kromě soukromého, případně turistického využití, by pak bylo možné využívat tohoto stromodomu i k vědeckým účelům, ideálně jako pozorovatelnu pro biology.

Peter není jen nějaký nepraktický snílek, svůj stromodům na Kostarice s pomocí indiánských pomocníků skutečně postavil. Jedná se o skrznaskrz jedinečnou stavbu. Na rozdíl od jiných domů se tento stavěl odshora dolů. Je to také jediná úplně zavěšená stavba na světě. Přípravy na stavbu trvaly dva roky a samotné smontování 600 stavebních dílů, které musel Peter a jeho indiánští pomocníci dopravit do pětadvacetimetrové výšky, zabralo 8 dní. Dům je jako skládačka, všechny díly do sebe dokonale zapadají a při stavbě nebyl použitý jediný hřebík. Výjimečný projekt „Treehouse Nature Observatorio“ Petera Garčára pak získal v prosinci roku 2012 v Londýně cenu za nejlepší inovaci v oblasti turismu – „World Responsible Turist Awards“ – jako nejlepší příklad pro budoucí rozvoj turismu s ohledem na ekologii.

Originální názevA Tree house in Costa Rica
Stopáž53 minut
Rok výroby 2010
 )D( ST HD
ŽánrDokument