Ohnivá země na „konci světa“ je rájem geologů a vulkanologů, kteří zde mohou v reálném čase studovat, jak žhavé nitro Země neustále mění podobu krajiny. Německo-francouzský dokument

Pořad bylo možné přehrát do 1. 4. 2016
Video není k dispozici

Poloostrov Kamčatka patří díky své nedotknuté přírodě a drsnému klimatu k nejkrásnějším, i když nejméně pohostinným místům světa. Je zde 29 činných sopek, a protože takováto hustota vulkánů na relativně malé ploše poloostrova je světovým unikátem, bylo 19 z nich dokonce zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Že se tedy z geologického hlediska jedná o stále dosti horkou půdu, to může potvrdit i vulkanoložka Ljudmila Osipenková, pro kterou se Kamčatka se svými sopkami a gejzíry stala životní láskou. Kamčatka má totiž vše, co si jen geolog může přát.

A co všechno zahrnuje pracovní náplň takového vulkanologa? Inspekce výzkumného tábora, kontroly stavu jednotlivých sopek, výzkum gejzírů, experimenty v terénu, laboratorní práce ve vulkanologickém institutu a publikační činnost v domácích i zahraničních odborných časopisech. Je toho opravdu hodně, ale Ljudmila to všechno miluje, i když za jednoznačně nejlepší část své práce považuje vždy účast v expedicích, které míří k právě se probouzejícím sopkám.

Pro místní vědce však není důležité jen to, co se děje pod povrchem, ale i to, co se děje na povrchu. Pro velké množství gejzírů se Kamčatka stala ohromnou přírodní laboratoří, kde by své výzkumné stanice rády umístily i zahraniční vědecké instituce. To pomáhá Ljudmile a vulkanologickému institutu rozvíjet bohatou mezinárodní spolupráci a realizovat velké výzkumné projekty. Díky společnému úsilí mezinárodních týmů, zaměřenému na výzkum vzniku organických sloučenin ve zdejších drsných podmínkách, mohou být třeba již brzy zodpovězeny všechny otázky týkající se vzniku života na Zemi.

Originální názevThe Volcano lady
Stopáž52 minut
Rok výroby 2010
 )D( ST
ŽánrDokument