Americké Dopisy

Hodnocení filmu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 15  
Sdílet
| Poslat odkaz

Hynek Čermák, představitel Antonína Dvořáka

Klikněte pro větší obrázekNa roli Antonína Dvořáka jste se prý připravoval pět měsíců. Jak to probíhalo?

Začal s tím Jarda Brabec, který mě do té jeho postavy trochu vpravil. Tehdy jsem zjistil, že to bude docela náročné, a tak jsem se spojil například s doktorem Miroslavem Střelákem, který mě na základní škole učil hudební výchovu, abych se toho dozvěděl o Dvořákovi co nejvíc. Shodou okolností mě předtím připravoval i k přijímačkám na DAMU. No a taky jsem se musel naučit pár tónů na piano a na violu. S pianem nebyl až takový problém, ale s violou to bylo složitější. Naštěstí ale hraju na kytaru, takže vím, jak zmáčknout strunu, aby to znělo. Nakonec jsem se naučil hrát part violy pro smyčcové kvarteto.

Jak probíhalo natáčení?

Samotné natáčení trvalo dvacet osm dní, předcházelo tomu ale několik měsíců příprav a hereckých zkoušek. Nicméně všichni mí herečtí kolegové, Petra Špalková, Igor Bareš nebo Soňa Norisová, jsou prvotřídní hráči. S Petrou Špalkovou můžete dialog zahrát dvaceti různými způsoby a vždycky vám nahraje jinak. Dělalo se to vlastně samo.

Jak na Vás zapůsobila sama postava Antonína Dvořáka?

Po setkání s ním je to pro mě teď velmi osobní téma. Mám skoro pocit, jakoby tady Dvořák nechal nějakou energii, do které se nám podařilo vstoupit. Od té doby mám k jeho hudbě velmi osobní vztah. A veškerou vážnou hudbu, kterou jsem poslouchal předtím, ať už je to Verdi či Berlioz, teď poměřuji s Dvořákem. A mám pocit, že Dvořák je ještě o řád výš. Ta investice a energie, kterou do toho vložil, přestože sám tvrdil, že to nejde z něj, ale že je to pouze božské vnuknutí, je absolutně výjimečná. A hodně jsem při tom natáčení myslel i na Jana Wericha. Ani nevím proč. Nějak mi s tím Dvořákem začal splývat. Každopádně to bylo mimořádné setkání.

Stopáž: 102 minut – Rok výroby: 2015 – P  D  ST  AD  HD
Žánr: Film
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Kdo byl…
Antonín Dvořák
Antonín Dvořák

hudební skladatel

* 8. 9. 1841

† 1. 5. 1904