Život a dílo Františka Pavlíčka

Scenárista filmů Marketa Lazarová a Tři oříšky pro Popelku. Ředitel Divadla na Vinohradech, který angažoval M. Kopeckého, J. Hanzlíka či J. Bohdalovou. Zakázaný spisovatel, dělník, signatář Charty 77. Životní příběh výrazné osobnosti české kultury 20. století v dokumentu V. Polesného

František Pavlíček, který by se 20. listopadu dožil devadesáti let, je bezpochyby významnou postavou české kultury druhé poloviny dvacátého století. Patří k „silnější či svéhlavější“ části generace divadelníků a spisovatelů narozené ještě za první republiky, dospívající v době druhé světové války, sdílející či odmítající budovatelské nadšení padesátých let, zažívající nejúspěšnější profesní období v druhé polovině šedesátých let, které je následně ukončeno s nástupem normalizace.

Do české kultury se vystudovaný slavistik a estetik zapsal jako spisovatel, dramatik, scenárista dodnes úspěšných filmů a v neposlední řadě jako ředitel Divadla na Vinohradech. I když jeho ředitelování trvalo pouhých pět let (1965–1970), za jeho éry dospěla tato pražská scéna k jednomu z mála svých uměleckých vrcholů. A byl to právě František Pavlíček, kdo na Vinohrady tehdy angažoval herce, na kterých tato scéna stavěla svou popularitu další čtvrtstoletí po jeho nedobrovolném odchodu.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrDokument