Hlavní postavou dokumentárního filmu je 14. tibetský dalajlama Tändzin Gjamccho, který nás ve filmu provádí po nejposvátnějších místech buddhismu, která jsou spjata s životními předěly velkého učitele.

Po nejposvátnějších místech buddhismu se vydáme v zasvěceném doprovodu toho nejpovolanějšího - Jeho Svatosti dalajlamy. Je to Lumbiní, kde se Buddha narodil, Bódhgaja, kde dosáhl osvícení, Sárnáth, kde poprvé promluvil o svém poznání, a Kušinagara, kde prožil své poslední chvíle. Zároveň dalajlama srozumitelně přiblíží esenci buddhismu, a to i v jeho nejnáročnější podobě – učení o prázdnotě. Vysvětlí význam práce s myslí, s rušivými emocemi a bude hovořit také o současné situaci s důrazem na význam vnitřních hodnot, lidskosti, péče o druhé. Znepokojuje jej především narůstající agrese mladých lidí a východisko k nápravě vidí v zavádění výuky morálky a etiky na světském základě, ne náboženském. Na pozadí jeho slov budeme také svědky zvláštních a velkolepých obřadů, uvidíme nejpozoruhodnější buddhistické památky v Indii, významné monumenty džinistické víry či největší klášter světa ve východním Tibetu, kde žije přes 50 000 mnichů a mnišek.

Režisér Viliam Poltikovič, jehož významné životní jubileum si v těchto dnech připomínáme, snímek natáčel sedm let v Indii, Nepálu, Tibetu, Číně, Laosu a na Šrí Lance. Navazuje s ním na osobité a v zahraničí oceňované cestopisné snímky, které jsou prodchnuty důvěrnou znalostí východních věrouk a duchovního rozměru života. Natočil již přes 150 filmů, z nichž mnoho vzniklo pro Českou televizi. Své cesty však zaznamenal kromě kamery i na fotografie a stránky vlastních knih.

Napište nám