Hlavní hrdinky

Andy (Adriana, 35 let) a dcera Riana (3 roky a 8 měsíců)

Klikněte pro větší obrázekAdriana se dostala na scestí kvůli drogám. Kvůli nim nedostudovala sportovní gymnázium a devět let byla těžce závislá a peníze si sháněla krádežemi. Kvůli kriminalitě byla vyhoštěná z Chebu, kde žila, a zakotvila v Kynšperku nad Ohří, kde si pronajala byt v činžáku u velké romské rodiny. Tady potkala svou osudovou lásku, o devět let mladšího Jiřího, syna majitelky domu. S ním brzy otěhotněla, ale přišla na to až v pátém měsíci, kdy se dozvěděla, že čeká dvojčata. Andy byla v té době stále závislá na tvrdých drogách a za krádeže byla už podruhé odsouzená k výkonu trestu. Právě těhotenství ji zastavilo.

„Jedině děti můžou být motivací k lepšímu životu,“ tvrdí Andy, která po porodu dvojčat přestala brát drogy a nechala se pravidelně kontrolovat ze strachu, aby jí úřady děti neodebraly. Po roce znovu otěhotněla a tak se jí opět odložil nástup do výkonu trestu (v Česku se všem matkám odkládá nástup do věznice do roku věku dítěte). Do věznice nakonec šla s dcerou Riankou v době, kdy ji byl rok. Ve Světlé společně žily víc než dva roky a Adriana celou dobu trpěla především odloučením od dvojčat, která byla v péči u tchýně. Manžel si ve stejnou dobu totiž taky odpykával trest v jiné věznici. „Odloučení od dětí je ten největší trest,“ shodují se oba.

Adriana byla jednou ze dvou žen na oddělení, které nebyly propuštěné na amnestii a nevyšla jí ani žádost o domácí vězení. Z výkonu trestu společně s Riankou odešla po skončení natáčení dokumentu 9. 1. 2014, přesně v den 35. narozenin. Chce si k nim darovat především nový život s rodinou a s dětmi, které jsou pro ní nejdůležitější na světě. Kvůli drogám má Adriana dodnes těžké zdravotní následky a s natáčením dokumentu souhlasila i proto, aby šla příkladem všem mladým lidem, kterým chce ukázat, jak moc dokáží člověku zničit život drogy…

Petra (36 let) a syn Jiřík (4 roky)

Klikněte pro větší obrázekPetra má za sebou těžké dětství. Její rodiče se o ní nestarali a zatímco její sourozenci skončili v dětském domově, Petru vychovávala babička. Praktikovala na ní tvrdou výchovu a Petra pak stejný model výchovy používala i na své děti. Ve věznici s ní pracovala psycholožka a učila Petru toto chování změnit. Měla za úkol psát si deníček a své pocity v něm ventilovat. Sama tvrdí, že se ve věznici naučila jiný přístup k dětem a syna Jiříka se teď snaží vést po dobrém. Petra byla ve vězení oblíbená v kolektivu a chovala se hezky i k ostatním dětem, dodnes pravidelně píše do věznice dopisy. Ochotně taky společně s manželem spolupracovala i při natáčení dokumentu na svobodě. Petra byla totiž jako jediná ze sledovaných žen propuštěná z vězení na amnestii a to po necelých 2 letech 6. ledna 2013. Syna Jiříka vychovává s manželem Jiřím, kromě něj má ještě dvě dospělé dcery. Petra měla problémy se zákonem už dříve, tentokrát skončila ve věznici kvůli neplacení výživného.

Bára (35 let) a dcera Kristýnka (3 a půl roku)

Klikněte pro větší obrázekBára se dostala do problémů kvůli drogám, jako náctiletá se chytla špatné party a peníze si začala shánět krádežemi. V tomto koloběhu žila asi deset let. Zároveň si nerozuměla s partnerem, se kterým měla syna Edu. Kvůli Bářiným problémům skončil syn v péči její maminky. Bára se znovu zamilovala a našla si dalšího partnera, se kterým plánovala vysněný „normální“ život. Její muž ale náhle zemřel, nedlouho poté, co zjistila, že je těhotná s dcerou Kristýnkou. S ní si teď odpykává trest ve Světlé a těžce nese odloučení od syna. Právě nezvládnutí jeho péče je to, čeho nejvíc v životě lituje. Ve věznici si podle svých slov uvědomila, o co všechno Edu ochudila. Její sen je všechno mu vynahradit poté, co se dostane na svobodu.

Bára má ale dlouhý trest a ještě jí zbývá déle než rok. Bude žádat věznici o výjimku, usiluje o to, aby jí nechali na oddělení i s dcerou Kristýnkou, která bude mít brzy čtyři roky. Na oddělení smí být děti běžně jen do 3 let a matky jsou vybírané tak, aby opustily věznici zároveň s nimi. Bára byla ale odsouzená na delší dobu až v průběhu trestu. Hrozí ji proto, že se bude muset s Kristýnkou rozdělit. V době vysílání dokumentu je její situace stále nejasná. Bára byla společně s Andy jediná žena na oddělení, které se nijak nedotkla amnestie z ledna 2013 (všechny ostatní odsouzené matky byly buď propuštěné, nebo jim byly zkrácené tresty).

Pozn: uvedený věk dětí a matek je aktuální v době vysílání dokumentu