Dokumentární film s hranými prvky vznikl jako připomínka velkého spisovatele a kritického humoristy Jaroslava Haška, od jehož předčasného úmrtí uplynulo 95 let (2013). Režie V. Olmer

V tomto filmu tvůrcům nejde o to „oprašovat bustu“ geniálního spisovatele a natočit obvyklý jubilejní medailon – ale spíš o to, pokusit se Haškův životní osud co nejvíce přiblížit současníkům a v hraných scénkách oživit jeho chytrý humor a ironii.

Součástí dokumentu jsou vedle archivních záběrů setkání s českými „haškology“ (Radko Pytlík, ing. Richard Hašek) i s originálními propagátory Haškova díla z Norska a Maďarska. Film v hraných pasážích nejen předvádí slavné scénky ze Švejka, ale rekonstruuje například údajnou schůzku Jaroslava Haška s Benitem Mussolinim v Tridentu. Nechybí také řada happeningů v Haškově duchu, mezi něž patří i Švejkovo hlášení se do současné české armády na vojenském velitelství. Osvěžením filmu by měly být rovněž prolínající se ukázky z nezapomenutelného loutkového filmu Jiřího Trnky o Švejkovi.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2013
 ST AD HD
ŽánrDokument