Kompas času

Hodnocení seriálu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Zábavné seznamování s historií. Animovaný seriál

Popol Vuh posvátná kniha kmene Quiché, potomků Mayů. Vypráví příběh o dvou bozích, Tepeu a Gucumatz, které Mayové chápali jako bohy stvoření. „Země!“ řekli, a v tom okamžení byla Země jakoby kouzlem stvořena. Pak stvořili zvířata: jeleny, ptáky, jaguáry a hady. Ale protože tito tvorové neuměli mluvit, nemohli se modlit ke svým božským stvořitelům. A tak je bohové odsoudili k tomu, že jejich maso se bude obětovat a také jíst. Tváří v tvář nezdaru s jejich prvním stvořením, stvořili bohové další bytosti a tentokrát je vymodelovali z hlíny a bláta. Ale bytosti uplácané jen z hlíny a bláta se rozpadaly. Byly měkké, nedokázaly se hýbat, neměly sílu. A když se ocitly ve vodě, rozpustily se.

Tepeu a Gucumatz byli zklamáni, ale zkusili to znovu. Poradili se s dvěma věštci, jak stvořit člověka, a bylo jim řečeno: „Je třeba použít dřevo, z kterého musí lidskou bytost stvořitel sám vyřezat.“ A tak udělali dřevěné loutky, ale protože neměly srdce ani rozum, nepamatovaly si své stvořitele a bloudili bezcílně světem. Bozi se rozlítili a seslali na Zem obrovské přívaly deště. Dřevění lidé pobíhali zoufale sem a tam. Mnoho z nich zahynulo v záplavách a jen někteří našli útočiště na stromech. A tak musel být učiněn další pokus. Konečně bohové stvořili lidskou bytost, která vládla rozumem, byla poslušná a uctívala bohy. A tak byl podle Mayů stvořen člověk.

Míčové hry

Jeden ze způsobů, jak se Mayové snažili své bohy potěšit, byly míčové hry. Není to jen tak ledajaká hra, jaké běžně vídáte. Tito soutěžící musí dostat tvrdý kaučukový míč do kamenného kruhu, který je umístěn na zdi!! To zní možná jednoduše, ale tak snadné to není. Poslechněte si tohle: k přemístění míče nesmíte použít rukou ani nohou. Můžete se dotknout míče jen rameny, koleny nebo boky. Tato hra je skutečně otázkou života a smrti. Vítězný tým získá slávu! A tým, který prohraje, bude obětován bohům, bude sloužit k jejich uctění.

Dokumentování minulosti

Kdo jsou ti lidé, vytesaní do kamene? Proč jedni stojí a druzí jsou u jejich nohou a mají masky? Jaká tajemství se skrývají za těmito symboly, které Mayové tak dávno vytesali do kamene? Mayští umělci věnovali obrovský čas zvěčňovaní velkolepých momentů své historie, aby jim mohly příští generace lépe porozumět. Něco takového vidíme například na freskách z roku 790 n. l., které byly objeveny ve městě Bonampak. Můžeme na nich vidět bojovníky, kteří shlížejí na jiné postavy, které jsou téměř nahé. Tyto fresky znázorňují mayské bojovníky, jak vítězí a porážejí svého nepřítele.

Ale Mayové nezanechali svoji historii zaznamenanou jen v malbách. Vytvořili také systém písma ze čtvercových symbolů, kterým říkáme „glyfy“. Glyfy mohly znázorňovat věci, zvířata nebo bohy stejně jako myšlenky a ideje. Mayský písař je spojoval a vytvářel tak krátké slovní obraty. Pomocí těchto symbolů mohli Mayové zaznamenat části své historie a činnost společnosti. Každý element vyrytý do kamene má svůj význam. Například, lidé, kteří stojí naproti sobě, jsou králové. Jeden z nich předává moc tomu druhému, svému nástupci. A podíváme-li se podrobněji, vidíme kolem hlav vyryté jejich myšlenky. Díky luštění těchto nápisů se o Mayích dozvídáme stále nové věci.

Záhadné zmizení

Navzdory své nedostižnosti mayská civilizace zcela náhle a záhadně skončila. Kolem roku 900 n. l. byla všechna jejich města záhadně opuštěna. Někteří Mayové odešli hluboko do džungle, zatímco ostatní se vydali do Yukatánu, kde stvořili nová města, jako například Chichén Itzá Mayapan a Uxmal. Dodnes nevíme, proč Mayové svá města opustili. Ale někteří současní badatelé mají následující teorii: během posledních let se skupina ambiciózních vládců začala dívat trochu spatra na moudrost svých předků. Přestali se tolik zajímat o matematiku a vědu a starali se jen o vytvoření co největší vojenské síly a dobytí sousedních měst. Tyto války měly na svědomí mnoho mrtvých a značnou zkázu. A následně způsobilo několik let sucha nedostatek potravy. Ti, kdo přežili, museli opustit své domovy a jít hledat obživu a mír.

V roce 1527 přijeli Španělé, zbylo tu jen pár upadajících měst. Španělé si chtěli mayský lid podrobit, ale Mayové se dokázali navzdory svému oslabenému státu postavit na silný odpor. Navíc Mayové neměli žádnou centrální vládu, kterou by bylo možné porazit. Nebyl zde žádný král, kterého by bylo možné svrhnout. To znamenalo, že Španělé museli dobýt všechna města jedno po druhém. Trvalo 200 let, než byli Mayové konečně poraženi. Od svých skromných začátků až po vrchol své moci a následný záhadný úpadek představují Mayové jednu z nejvyspělejších generací předkolumbovské Ameriky.

Pojďme se nyní ponořit trochu hlouběji v čase a zjistit, co se dělo jinde na světě přibližně v tu samou dobu. Co se dělo v Evropě, zatímco Španělé dobývali upadající mayské městské státy na poloostrově Yukatánu? Přesně v tu samou dobu zažívala Evropa vrchol jedné z nejrozhodnějších transformací své historie: své znovuzrození během renesance. Renesance byla znovuzrozením myšlenek, umění a vědění, které tolik proslavily starověké civilizace Řecka a Říma. V průběhu 15. a 16. století Evropané obnovili svoji touhu po vědění a objevování. Tyto radikální změny ve způsobu myšlení a učení lidí znamenají konec středověku a začátek novověku. Někteří jsou přesvědčeni, že renesance začala v Itálii, když začali intelektuálové, umělci a vědci zpochybňovat striktní náboženské učení, které zastavilo růst vědomostí.

Když v roce 1453 padl Konstantinopol do rukou otomanských Turků, začalo do Itálie přicházet mnoho starověkých řeckých rukopisů. Za krátko Němec Johannes Gutenberg vynalezl první mechanický knihtisk. Tím bylo možné tisknout obrovské množství knih za velmi nízkou cenu, což znamenalo, že byly tyto nové ideje přístupné většímu počtu lidí. Některé objevy té doby byly pro duchovní a představitele vládní moci dosti nepřijatelné. Jedná se například o objev vědce Mikuláše Koperníka. Po jeho smrti v roce 1543 byla vydána jedna z jeho knih zvaná Šest knih o obězích sfér nebeských. V této knize vysvětluje, jak přišel na svůj objev, že Země obíhá kolem Slunce. Tato myšlenka, která je pro nás dnes zcela běžná, znamenala v té době obrovský průlom, protože do té doby všichni věřili, že právě Země je středem celého vesmíru.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • 5. 8. 2015 07:01

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • Daniel 4. 8. 2015 18:28

  Pdivuji se že :

  Nepadla ani zmínka o tom, že islám je vlastně násilné náboženství a jsou to barbaři dodnes. Nikd…

 • Keclik Hanuš 4. 8. 2015 02:04

  Vyjádření

  Je mi nevolno z toho, že koncesionářské poplatky jsou povinné.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Originální název: Time Compass – Stopáž: 11 minut – Rok výroby: 2010 – ST  4:3
Žánr: Seriál | Pro děti a mládež
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje