Tradiční výrobu, lidová řemesla a zajímavé technické památky těchto dvou regionů představí Iveta Toušlová a Josef Maršál. Režie J. Čermák

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Na Trnavsku vás Josef Maršál nejdříve zavede do proslulých lázní Piešťany, které se proslavily léčbou především revmatických onemocnění. Na zotavenou tam jezdil i císařský pár František Josef a jeho manželka Sisi. Připomeneme historii i současnost. Z Piešťan vyrazíme do Malých Karpat a ponoříme se do jediné zpřístupněné jeskyně západního Slovenska – Driny.
A ve Skalici vyrobí Pepa tradiční trdelník. Připomeneme si tak historii a výrobu tradičního sladkého pečiva. Jen pro zajímavost – v současnosti má Slovensko pro Skalický trdelník registrovanou známku EU.

Na Prešovsku vám Iveta Toušlová ukáže tzv. Gotickou cestu a seznámí vás s příběhem mistra Pavla z Levoče a s historií jeho vyřezávaného oltáře. Nahlédneme společně i do místních restaurátorských dílen. Na další „řemeslné“ zastávce Iveta prozradí, co dělá tokár. Dozvíte se, jak vznikají nejrůznější soustružené dřevěné misky, mísy nebo svícny. Na samém konci Prešovska v Pieninách pak s Ivetou nakoukneme do kartuziánského kláštera, místa klidného rozjímání, vyzkoušíme tradiční dopravní prostředek – pltě, což jsou v podstatě vory, kterými se sváželo dřevo po proudu řeky. Na závěr putování pak ochutnáme něco z místní rozmanité gastronomie.

Stopáž31 minut
Rok výroby 2012
 P ST