Jak žijí a co dnes dělají potomci známých osobností a jak vidí svého slavného předka (2010). Připravil V. Filip

Karel Plicka – jméno, které mnohým už nic neříká. Ale starší generace bude mít pravděpodobně v knihovně některou fotografickou publikaci o Praze, Slovensku, Tatrách s jeho jménem. Karel Plicka byl fenomenální fotograf. Ale byl nadaný i v mnoha dalších oborech, dobře hrál na housle, výtečně zpíval i maloval, byl filmovým režisérem. K jeho nejslavnějším dílům patří Zem spieva, za které byl oceněn Pohárem města Benátek.

Na svého svérázného otce, zavzpomínají jeho dva synové, Ivan a Vladimír. Každý z nich šel jinou cestou. Ivan se stal stavebním inženýrem, Vladimír léta pracoval v České televizi jako kameraman. Neméně zajímaví jsou i potomci těchto synů. Po svém dědečkovi, který za 1. světové války zpíval ve Vídeňské opeře, zdědila pěvecký talent jeho vnučka Karolina Plicková.

Třebaže Karel Plicka pocházel z Čech, Slovensko mu přirostlo natolik k srdci, že si přál být pohřben i s manželkou ve slovenském Martině. Nedaleko odtud v Blatnici můžete navštívit i jeho muzeum, o něž se Slováci příkladně starají.

foto: Libuše Štědrá

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 ST
ŽánrDokument