František Nepil, spisovatel, mistr jemného slovního humoru a osobitý vypravěč, od jehož narození dnes uplynulo 90 let, ve vzpomínkách manželky a dcery (2002). Režie V. Filip

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Spisovatel František Nepil (1929–1995), jehož výročí narození si dnes připomínáme, o sobě říkal, že je Středočech, ale jeho rod přešel do středních Čech za napoleonských válek z Pelhřimovska a Táborska. Narodil se v Hýskově a dětství pak částečně prožil v kouzelném Svatém Janu pod Skalou. V tomto kraji pak trávil své volné i pracovní chvíle celý život. A i jeho dcera Helena zůstala tomuto kraji věrná.

František Nepil se po maturitě na obchodní akademii stal propagačním referentem. V této době byl textařem a své výtvory konzultoval s Janem Werichem. Od roku 1969 pracoval v redakci vysílání pro děti a mládež v Československém rozhlase. Dlouhá léta působil jako autor a svérázný vypravěč minifejetonů. Od roku 1972 byl spisovatelem na volné noze. Mezi jeho nejznámější knihy se řadí Jak se dělá chalupa, Naschálníčci, Pět báječných strýčků, Lipová alej a samozřejmě Já, Baryk, dětská klasika ověřená několika generacemi čtenářů.

Stopáž28 minut
Rok výroby 2002
 ST 4:3
ŽánrDokument