Kam vyrazit?

Pozvánky z Dobrého rána 28. 3. 2013

Don Carlo

Divadelní premiéra
Praha, Státní opera
Od 28. 3. 2013, 19.00
http://www.narodni-divadlo.cz

Opera Don Carlos (v přepracované italské verzi pod názvem Don Carlo) znamená první umělecký vrchol celoživotního díla třiapadesátiletého Giuseppe Verdiho (1813–1901). Don Carlo se stává po letech hledání velkolepým završením etapy, ve které směřuje k prokomponovanému dramatu a stále větší divadelnosti. Koprodukce Národního divadla a Suomen Kansallisooppera (Finská národní opera) – Helsinki

Vikýře PLAY

Interaktivní výstava
Praha, Malostranská beseda
Od 28. 3. 2013
http://www.praha.eu

Výstava Vikýře PLAY v Malostranské besedě navazuje na dlouhodobý projektORBIS PICTUS PLAY autorů Jiřího a Radany Waldových. Základem projektu, který měl svou premiéru v roce 2006 v Paříži, jsou interaktivní expozice Brána do světa tvořivé lidské fantazie, Labyrint světla, Leporelohra, Golem, PLAY a Sensoriuminspirované dílem humanistického myslitele Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce. Výstavy jsou připravovány podle umělecké koncepce Petra Nikla ve spolupráci s českými a zahraničními umělci. Od roku 2000 je zhlédlo více než 2,5 milionu návštěvníků po celém světě.

Febiofest

Filmový festival
Jihlava, CineStar
28. 3. 2013 – 30. 3. 2013
http://www.febiofest.cz

Mezinárodní filmový festival Praha – FEBIOFEST byl založen v roce 1993 nezávislou filmovou a televizní společností FEBIO. Začínal jako akce pořádaná téměř bez peněz, ale s nadšením pro přátele a filmové fanoušky, se během let proměnil ve velký filmový festival, který si ale stále zachovává svůj původní profil a cíl: všechno pro diváka.
FEBIOFEST, situován do multiplexu Cinestar Anděl na pražském Smíchově, garantuje ve všech 12 kinosálech výjimečnou technickou kvalitu promítání pro všechny formáty, stejně jako dokonalé pohodlí pro festivalové diváky.
Během posledních let uvedli osobně své filmy na FEBIOFESTU takoví slavní tvůrci jako například Nanni Moretti, Peter Weir, Olivier Assayas, Roman Polanski, Volker Schlöndorff, Bruno Dumont, István Szabó, Tsai Ming-Liang, Tom Tykwer, Hal Hartley, Andrej Končalovskij, Armin Mueller Stahl, Nikita Michalkov, Carlos Saura, Bruno Ganz nebo Claudia Cardinale.
Díky programu, přinášejícímu v širokém záběru to nejlepší a nejnovější z celého světa, kvalitním projekcím a slavným hostům, přitahuje festival každý rok početnější, otevřené a zvídavé publikum všech věkových kategorií a vzbuzuje zájem domácí kritiky a tisku, stejně jako místních distributorů.
Po ukončení programu v Praze putují vybrané snímky do dalších měst, a FEBIOFEST tak nabízí možnost vidět kvalitní filmy i divákům mimo hlavní město. FEBIOFEST dokonce překračuje hranice i do Slovenské republiky.

Gregorian – The Epic Chants Tour 2013

Koncert
Brno, Hala Vodova
Od 28. 3. 2013, 19.00
http://www.gregorian.cz

GREGORIAN – slavné uskupení vokálních zpěváků, kteří převádějí rockové a popové skladby do gregoriánského stylu – se na jaře vrátí zpět do České republiky v rámci turné k nové desce Epic Chants. Vystoupí zde na dvou exkluzivních koncertech – 24. 3. v Praze a 28. 3. v Brně. I tentokrát se bude jednat o unikátní koncerty, které propojí mystickou chorálovou hudbu s nejmodernější scénickou show.
Letos Gregorian překvapí také jednou nečekanou novinkou, a to novou sólistkou Evou Mali. Její půvabný, ale silný mladý hlas tvoří s gregoriánským chorálem unikátní kombinaci. Samozřejmě vystoupí také již osvědčená sólistka souboru Amelia Brightman, sestra známé zpěvačky Sarah Brightman.
Každé turné Gregorian je vždy technicky dokonalejší a modernější. Používají nejnovější světelnou a zvukovou techniku, srovnatelnou s největšími popovými a rockovými produkcemi. Letošní show Epic Chants Tour se zapíše do Guinessovy knihy rekordů s kuriózním rekordem – pro scénickou koncertní show bude použito 29 dýmostrojů, které dokáží zamlžit velké sály a haly během několika vteřin.

Bůh masakru

Divadlo
Třebíč, Divadlo Pasáž
Od 28. 3. 2013, 19.00
http://www.mkstrebic.cz

Činoherní klub Praha se představí v Třebíči 28. 3. v inscenaci Bůh masakru, která se uskuteční k příležitosti Dne učitelů.
Hrají: Ivana Chýlková, Jaromír Dulava, Miroslava Pleštilová, Vladimír Kratina. Režie: Ondřej Sokol.
Krutý i zábavný obraz ze života plného konfliktů. Dva malí kluci se nepohodli
a jeden druhému rozbil pusu. Jejich rodiče se sejdou, aby celou záležitost
„civilizovaně“ vyřešili…

Vypsaná fixa

Koncert
Brno, Fléda
Od 28. 3. 2013, 20.00
http://fleda.cz

Vypsaná fixa pojede dvě společné turné najednou během letošního jara. Obě se skupinami, se kterými se již na podiích setkala. Průběžně hrávají se skupinou Wohnout, s nimiž se vydají na šňůru šesti koncertů pod společným názvem V+W turné.
Ke koncertování s Wohnouty Mardi říká: „S Wohnoutama už jsme hráli několikrát.
Pořadí vystoupení se pravidelně střídá - první kapela hraje hodinu a čtvrt. Pak nastoupí druhá a většinou hraje ještě o něco déle, protože lidi už jsou dobře nažhavení a jen tak tu druhou z podia nepustí.“