Luděk Sobota uvádí další díl cyklu mapujícího uměleckou dráhu legendárních dvojic komiků, které se zapsaly do zlatého fondu České televize (2012). Režie J. Wehrenberg

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Ladislav Smoljak
účinkující

Ladislav Smoljak

Ladislav Smoljak, filmový a divadelní režisér a herec. Vystudoval Vysokou školu pedagogickou, obor matematika-fyzika. Po jejím ukončení vyučoval. Pracoval také jako publicista a recenzent pro řadu kulturních časopisů. V roce 1966 založil se svým kamarádem Zdeňkem Svěrákem a Jiřím Šebánkem Divadlo Járy Cimrmana, které se stalo fenoménem, své diváky nikdy nepřestalo bavit, což dokazují stále vyprodaná představení. Český národ tak oslavuje talent a osobitý humor pánů Svěráka a Smoljaka a zároveň jimi vytvořeného génia, kterému na celém světě není rovno – Járu Cimrmana.

Před televizní kamerou se Smoljak poprvé objevil ve filmech Zločin v ŠantánuPane, vy jste vdova. Pak už se na filmech, podílel společně se Zdeňkem Svěrákem. Napsali spolu řadu skvělých filmových děl – Jáchyme, hoď ho do stroje, Marečku, podejte mi pero, Na samotě u lesa, Kulový blesk, Trhák, Vrchní prchni, Jára Cimrman ležící spící, Rozpuštěný a vypuštěný, v nichž většinou také hráli. Ladislav Smoljak zemřel 6. 6. 2010 v Kladně.


Zdeněk Svěrák
účinkující

Zdeněk Svěrák

Zdeněk Svěrák, český humorista, scénárista, dramatik, textař a herec. Narodil se v Praze, 28. 3. 1936. Jak již bylo zmíněno, úzce spolupracoval se svým dlouholetým kamarádem Ladislavem Smoljakem. Otextoval nespočet písní pro děti, které zhudebnil Jaroslav Uhlíř, a napsal celou řadu filmových děl. Kromě výše zmíněných, také několik scénářů pro svého syna Jana. Jako jsou Kolja a Vratné lahve, za které získal cenu Český lev. Film Kolja získal nejprestižnější filmovou cenu Oskar, za nejlepší zahraniční film roku. Zdeněk Svěrák je také autorem skvělých scénářů k filmům Obecná škola, Tmavomodrý svět, Vratné lahve a také pohádek Tři veteráni a Lotrando a Zubejda.


Stopáž52 minut
Rok výroby 2012
 ST HD
ŽánrZábava