Režijní poznámka Lukáše Kokeše

Začátkem března tohoto roku zemřel další člověk s největší pravděpodobností na otravu metanolem. Počet obětí alkoholu pančovaného jedem tak stoupl na 41, dalších celkem 85 lidí se přiotrávilo. I když jsem se původně věnoval tématu církevních restitucí, bylo jasné, že metanolová aféra bude jedním z nejvýraznějších témat roku 2012. Rozhodli jsme se proto, že se pokusíme o fenoménu pančování dozvědět něco více.

Často jsem zaslechl názor, že lidi nemaji pít levný chlast, že je to přece jasné, že to bude šmejd, když to stojí pár korun. Pak mi ale soukromý detektiv, který scénu s pančovaným alkoholem mapoval pro jednu velkou likérku vyprávěl, jak většina těch velkých kanystrů s pochybným obsahem končí na různých diskotékách. Jak můžete vědět, že do originální lahve někdo nenalil alkohol z modrého sudu schovaného někde vzadu ve skladu? Přitom nejde o to, že to může být hned jed. Jde o to, že pravděpodobně každý z nás už někdy vypil cosi jako denaturák vyčištěný savem… „Znáte situaci, kdy si dáte ve svém oblíbeném podniku dva panáky určitého alkoholu, a druhý den vám nic není a pak si dáte dva panáky toho stejného pití někde jinde, třeba na vesnické diskotéce, a druhý den vás bolí hlava a je vám zle? To je ono! S největší pravděpodobností jste vypil alkohol napančovaný nějakým sajrajtem!“, říká soukromý detektiv.

Pančování jsem začal chápat jako metaforu něčeho obecnějšího. V supermarketech kupujeme slavné špekáčky pančované moukou a sójou, ale i pančovanou zeleninu, pančované jogurty, marmelády, chleby nebo máslo. Pančované jsou mnohdy veřejné stavby – například most, který se tenkrát zřítil na projíždějící vlak, pančované dálnice, pančované sKarty, pančovaný registr vozidel, ale i pančovaná média a zprávy… mluví se o „cinknutých“ zakázkách. Není slovo „cinknutý“ jiným výrazem pro „pančovaný“? S trochou fantazie dojde člověk až k politice pančované byznysem, k veřejnému zájmu pančovanému soukromým zájmem. Metanolová aféra nám extrémním způsobem připomněla, v jak pančovaném prostředí vlastně žijeme. Možná to zní přehnaně. S odstupem několika měsíců se ale ukazuje, že se toho kolem výroby a prodeje alkoholu zase tolik nezměnilo. Pančování lihu bude dál poměrně jednoduché a lákavé, stejně jako pančování pravidel a zákonů. Pár jedinců půjde za katr, ale podobně jako u problému s hazardem je i zde jádro někde jinde…

Dostat se k hlubším informacím o vyšetřování kauzy, která dodnes neskončila, bylo nemožné. Nabízíme proto takový přehled událostí, postřehů a myšlenek, které v nás nedávná metylalkoholová aféra vyvolala.