Rub a líc pozdního rodičovství

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Zjevné i skryté tváře moderní doby zkoumá Iveta Toušlová. Připravili: B. Kubíková, S. Oktábcová, J. Šajmovič, A. Müllerová a I. Toušlová

Do začátku 20. století s trochou nadsázky platilo, že ženy byly buď těhotné, nebo rodily. Často dokonce i po čtyřicítce. To se s vynálezem antikoncepce změnilo. Páry si začaly děti plánovat a prvního potomka přiváděly na svět většinou mezi svými dvacátými a třicátými narozeninami. Dnes nám ale maminky zase stárnou. A počet prvorodiček po čtyřicítce naopak výrazně stoupl. Tématu pozdního rodičovství je věnován tento díl pořadu Rub a líc.

Uvidíte otevřenou zpověď frontmana legendárních Olympiků Petra Jandy. Prozradí, jaké to je, mít dcery takřka o generaci mladší než vnuka. Představíme vám i ženu, která své jediné dítě porodila v padesáti. Průvodkyně Anna Cymbalista si ale pozdní mateřství nemůže vynachválit. O své zkušenosti se s námi podělí taky dcery dvou slavných režisérů, kteří si je pořídili v pokročilejším věku. Annelie Herz a Karolína Kachyňová. A v neposlední řadě se dozvíte, že ani otcovství pánů v letech není bez rizika. Odborníci zjistili, že jejich dětem hrozí ve větší míře autismus nebo schizofrenie.

Anketa

Kdy je vhodný věk na pořízení dětí?

2 % 12 hl. do 20 72 % 464 hl. do 30 20 % 125 hl. do 40 3 % 16 hl. do 50 1 % 7 hl. do 60 2 % 15 hl. později Celkem 639 hlasů

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Svátek matek: Ta tisíc a jedna práce a starost si zaslouží úctu

  12. 5. 2013

  Praha – Dnes je den matek. Krom toho, že bychom si všichni měli vzpomenout na své vlastní maminky a popřát jim, třeba alespoň formou vtipného videa, je to také příležitost zamyslet se, co mateřství v dnešní době vůbec znamená. Rozhodnutí pořídit si potomka v posledních letech prochází bouřlivým vývojem: mladí jsou oproti době před rokem 1989 zodpovědnější - nejenže ubývá potratů, ale také si velmi rozmýšlí, kdy a zda si dítě vůbec pořídí. Rostě tak věk novopečených rodičů, ale ruku v ruce s tím se zvyšuje i počet těch, kteří k početí potomka potřebují lékařskou pomoc.

 • Odkládat otcovství se může mužům vymstít

  23. 8. 2012

  Londýn - Odkládat početí potomka se může mužům vymstít víc než ženám. Starší otcové totiž předávají svým dětem více nových genetických změn než ti mladší a zvyšují riziko výskytu autismu nebo schizofrenie u svých dětí. Vyplývá to ze studie uveřejněné v prestižním britském časopise Nature. Odborníci tak radí, aby si mladí muži nechali sperma zamrazit pro případ, že budou chtít rodinu zakládat až v pozdějším věku.

Diskuse diváků
 • 21. 7. 2015 09:57

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • František Toman 6. 4. 2015 20:28

  Sexy postava paní Toušlové

  Paní Iveta Toušlová má v upoutávce velice sexy oblečení, je fakt že na to má postavu. Musím u…

 • Maruska 21. 8. 2013 22:14

  pri sledovani poradu mi behal mraz po zadech. Muj muz, USAF, ztravil uplynuly …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 40 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST  HD
Žánr: Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu