Toulavá kamera vychutnává Česko

Berounsko a Českobudějovicko

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Tradiční výrobu, lidová řemesla a zajímavé technické památky těchto dvou regionů představí Iveta Toušlová a Josef Maršál. Režie J. Čermák

Při putování po Berounsku se nejdříve podíváme na výrobu klasických gramofonových desek do Loděnice. Gramofonové desky se totiž vracejí znovu na scénu. Jen pro zajímavost – je to více než jedno století, kdy spatřil světlo světa gramofon. Dalším zastavením bude Chrustenická šachta. Je to jeden z nejvýznamnějších dolů na železnou rudu v tzv. Barrandienu. I když těžba tady skončila v r. 1965, je důl částečně zpřístupněn veřejnosti. A mohou se tady pochlubit jednou raritou – nejstarší důlní elektrickou lokomotivou. Zveme vás na prohlídku. A nakonec vás zavedeme do vesničky Praskolesy u Hořovic do sedlářské dílny Matěje Říhy. Pod jeho rukama vznikají například westernová sedla, historické boty, zbroje a všmožné kostýmy pro historické filmy.

Českobudějovicko
Na Českobudějovicku se podíváme na výrobu klasické školní tužky. Její příběh začal psát architekt Josef Hardmuth na konci 18. století. A tužky se známými iniciály HB bodovaly na nejrůznějších výstavách. První výrazný úspěch přišel v roce 1855 na světové výstavě v New Yorku. Přesně proti tovární budově měla svou stanici koněspřežka. A právě její historii si připomeneme v následujícím zastavení. Jen pro představu – trať byla zprovozněna v roce 1832 a původně sloužila hlavně k přepravě soli. S Českobudějovickem se rozloučíme pohledem na ruční knižní vazbu. Knihařské řemeslo tady při životě udržují už 3 generace rodiny Hodných.

Přehrát video

Obsah pořadu

Diskuse diváků
 • Jolana RANZ  •  25. 2. 2018 18:38

  TatraPlan mel take muj deda z ORLOVE doma,

  stejne jako STS - tedy vyrobil si sam traktor a pracoval do svych 83 let, a by…

 • Sedlář Jan 4. 11. 2014 15:40

  Vzpomínky na slávu

  Bohužel nyní většinou už jenom vzpomínky na někdejší slavnou výrobu. Ve Veselí nad Moravou už j…

 • Karas 29. 10. 2014 10:27

  bohužel

  Toušlová má cit pro zajímavá témata a putování po České republice tam nesporně patří. Bohužel to c…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 28 minut – Rok výroby: 2012 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu