Atlet roku

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 13  
Sdílet
| Poslat odkaz

Slavnostní předávání cen nejlepším atletům roku 2012 uvádějí Monika Absolonová a Aleš Háma. Gratulovat přijdou skupiny Charlie Straight, Fragile, dětský sbor Koťata a Karel Gott. Režie Petr Soukup

Aleš HámaPřímý přenos vyhlášení ankety Atlet roku 2012 z pražského Ambassadoru, kterou vysílá Česká televize od roku 2001, moderují Monika Absolonová a Aleš Háma. V bohatém programu kromě tradičního vyhlášení, kdo se stal Trenérem roku, Objevem či Juniorem roku se dozvíme i jména deseti nejlepších českých atletů. Letos obzvláště bude anketa napínavá, adeptů na přední místa v ní je víc než dost, čeští atleti excelovali jak na Mistrovství Evropy v Helsinkách, tak na Letních olympijských hrách v Londýně. Zlatá olympijská medaile favorizuje v anketě Atlet roku Barboru Špotákovou, bronzová olympijská medaile Zuzanu Hejnovou, z Mistrovství Evropy si odvezl zlato oštěpař Veselý, stříbro Denisa Rosolová z běhu na 400 m překážek, uspěl i běžec Pavel Maslák se zlatou medailí.

V programu vystoupí hudební skupina Charlie Straight, která mimochodem hrála sportovcům i v Olympijském domě v Londýně, slovenská vokální skupina Fragile, dětský sbor Koťata a také Karel Gott s překvapením. Konečně, překvapení bude víc, na pěvecké vystoupení se již tradičně chystají i někteří atleti sami. Víc neprozradíme.

Top desítka atletů roku 2012

 • Zutana Hejnová, foto: Lionel Cironneau, zdroj: APČekání na medaili z vrcholné akce ukončila úspěšná mládežnická reprezentantka Zuzana Hejnová v ten nejlepší moment. Olympijský bronz přišel pro 25letou národní rekordmanku na 400 m překážek poté, co cíleně vynechala halové MS a nezvládla finále mistrovství Evropy, v němž patřila k favoritkám na zlato, ale skončila čtvrtá. V Londýně rozmetala všechny pochyby výkonem, který vygradoval v bitvě o medaile druhým nejlepším časem kariéry 53.34. Výjimečnou sezonu potvrdila i třetím místem v prestižním diamantovém seriálu, v jehož rámci vyhrála mítink v Monaku. Po sezoně opustila skupinu Martiny Blažkové a začala se připravovat s Daliborem Kupkou. „Top ten“ Atleta roku obsazuje už posedmé.
 • Jakub Holuša, foto: Martin Meissner, zdroj: ČTK/APUžuž se zdálo, že česká atletika zůstane na celkově vydařeném halovém šampionátu v Istanbulu bez medaile, když si pro senzační světové stříbro doběhl 24letý půlkař Jakub Holuša. V zimě se rodák z Opavy přesunul od trenéra Josefa Vedry k Daliboru Kupkovi, pod jehož vedením se připravoval na letní vrcholy a hned zkraje přiblížil svůj osobní rekord tomu národnímu (1:45.12). V Helsinkách přidal do své sbírky páté místo – již čtvrté v kariéře; v Londýně žel zopakoval výsledek z předešlých Her, skončil v rozběhu. Do desítky se vrací po loňské pauze.
 • Jan Kudlička, foto: David J. Phillip, zdroj: ČTK/APO krůček blíže světové tyčkařské špičce se dostal jeho stejně starý spolurodák Jan Kudlička, přestože se v hale marně pokoušel o nominaci na HMS. Při obou letních vrcholech nechyběl svěřenec Boleslava Patery ve finále, šestá příčka na mistrovství Evropy je jeho nejvyšším umístěním na vrcholných akcích mezi dospělými, osmá při olympiádě znamená posun proti Pekingu o dvě příčky – a také návrat do desítky právě po čtyřech letech. O něčem svědčí i pozvánka k vyvrcholení Diamantové ligy (celkově skončil šestý). Nově si do kolonky osobní rekord může napsat 573 centimetrů, lepší než on byli v historii disciplíny u nás pouze čtyři skokani.
 • Pavel Maslák, foto: Michal Kamaryt, zdroj: ČTKNebýt „objevem roku“ již loni, bylo by s podivem, kdyby se jím 21letý Pavel Maslák nestal letos. Vždyť za vycházející hvězdu jej v analogické anketě letos zvolila i evropská atletická asociace. Probojoval se do finále HMS (5. místo) a semifinále OH, ale především získal svěřenec Dalibora Kupky titul mistra Evropy – vše na čtvrtce, a to se po halové sezoně viděl spíše na dvoustovce. Ne že by ji i tak nedokázal zaběhnout skvěle, potvrzuje to národní rekord 20.59 na závěr sezony v Táboře, ale na čtvrtce už si předtím podmanil halový v Gentu i venkovní v Londýně – 4­6.14 a 44.91. Pomohl také k českému rekordu a pátému místu štafety 4x400 m na ME; poprvé si vyzkoušel i atmosféru Diamantové ligy.
 • Lukáš Melich, zdroj: atletika.czKladivář Lukáš Melich není v 32 letech žádným nováčkem, v domácí špičce se pohybuje přes deset sezon a nechyběl ani na řadě mezinárodních akcí. Mezi desítkou Atleta roku však svěřenec Dušana Krále zažívá premiéru, ke které mu jistě pomohlo především šesté místo na olympiádě. Na fiasko v kvalifikaci mistrovství Evropy by nejraději zapomněl, kdyby to ovšem nebyl právě nezdar v Helsinkách, který jej povzbudil ke změnám vedoucím k úspěchu v Londýně. Na jednoznačně plusové straně by určitě neměl chybět vylepšený osobní rekord na 79.44 m, ani celkově čtvrté místo v kladivářské challengi IAAF.
 • Jiřina PtáčníkováMedaile se jí vyhýbaly již od mládežnických let, a tak je titul mistryně Evropy pro 26letou tyčkařku Jiřinu Ptáčníkovou odměnou za vytrvalost a píli. O její techniku se od zimy stará Zdeněk Lubenský, který vedle jejího otce Františka vystřídal v trenérském tandemu Nikolaje Goroškova, a už v hale z toho byly národní rekord 470 cm (osobní maximum pak venku zvedla na 472) a šestá příčka v Istanbulu. Stejná pozice v Londýně by byla nejlepším umístěním kariéry, nebýt ovšem zlata z Helsinek. Nechyběla ani při závěru diamantového seriálu a připsala si v něm konečné páté místo. V „top ten“ je počtvrté za sebou.
 • Denisa Rosolová, zdroj: ČTKSotva se 26letá Denisa Rosolová zabydlela v jedné disciplíně, už zkoušela zase novou, když po březnovém šestém místě na halovém světovém šampionátu přidala na jaře ke čtyřstovce překážky. Svěřenkyně Martiny Blažkové dokázala obdivuhodné: po pár závodech získat stříbro na mistrovství Evropy (její třetí velká medaile ve třetí disciplíně); probojovat se mezi nejlepších osm běžkyň na olympiádě (a jednu ve finále ještě porazit); stát se druhou nejrychlejší ženou historie ČR na 400 m př. časem 54.24. V desítce se objevuje celkem popáté a již potřetí v řadě.
 • Barbora Špatáková, zdroj: ČTK/APLetos 31letá oštěpařka Barbora Špotáková figuruje mezi domácí atletickou elitou (měřeno tímto hlasováním) od roku 2005, tedy celkem osmou sezonu, a od 2007 anketu pětkrát za sebou ovládla. Letos se neohlížela na nově vzniklý dvouletý cyklus mistrovství Evropy (byť kontinentální šampionkou ještě není) a koncentrovala se na náročnou obhajobu olympijského zlata, kterou však zvládla s bravurou sobě vlastní. Soupeřky pobila i v Diamantové lize a celkovou trofej po předloňsku získala už podruhé. Předpoklad svého trenéra Jana Železného sice nesplnila a nezaútočila na vlastní světový rekord, přesto ovládla světové tabulky svým vítězným olympijským hodem 69.55 m. V již zveřejněné anketě o evropského atleta roku skončila mezi ženami třetí, Medaili za zásluhy jí udělil při oslavách vzniku Československa prezident republiky.
 • Rychlý holky, foto: Tibor Alföldi, zdroj: ČTKV historii samostatné ČR byla desítka vždy vyhrazena pouze úspěchům jednotlivců. O historickou změnu se postarala reprezentační štafeta 4x400 metrů žen, resp. Rychlých holek, kterou již několik sezon tvoří vedle Hejnové a Rosolové Jitka Bartoničková a Zuzana Bergrová. Letos se čtvrtkařky zaskvěly v Helsinkách, kde jen o setinu (3:26.02) zaostaly za vlastním oddílovým rekordem ČR, což jim vyneslo bronzový stupínek. A neztratily se ani na olympiádě, kde „zopakovaly“ sedmou příčku z MS v Tegu.
 • Vítězslav Veselý, foto: Ian Walton, zdroj: Getty ImagesMezi úzkou oštěpařskou špičku se letos vyšvihl Vítězslav Veselý. První část sezony měl 29letý svěřenec Jana Železného naprosto perfektní: zářil v Diamantové lize, kterou nakonec i vyhrál, posunul si osobní rekord k devadesátce a stal se v Helsinkách evropským šampionem. Vrchol sezony na olympiádě v Londýně mu však nevyšel, daleký hod z kvalifikace – vůbec nejdelší letos na světě a Veselého v kariéře 88.34 – ve finále nezopakoval a musel se stejně jako na loňském MS spokojit s nepopulárním čtvrtým místem. Mezi nejlepšími se objevuje teprve podruhé.

Desítka atletů od 11. místa

 1. Lucie Škrobáková
 2. Adam Sebastian Helcelet
 3. Michaela Dimitriadu
 4. Pavla Schorná Matyášová
 5. Eliška Klučinová
 6. Antonín Žalský
 7. Roman Šebrle
 8. Zuzan Bergrová
 9. Ivana Sekyrová
 10. Štafeta mužů 4x400 m (Němeček, Maslák, Prorok, Holuša)
 11. Jaroslav Bába
 12. Kateřina Čechová
 13. Tereza Čapková
 14. Jitka Bartoničková
  Věra Cechlová Pospíšilová
  Michal Desenský
  Anežka Drahotová
  Lenka Masná

Přehrát video

Více na portálu ČT sport

 • Špotáková vyhrála už pošesté anketu o Atleta roku
  Špotáková vyhrála už pošesté anketu o Atleta roku

  10. 11. 2012

  Praha - Dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková se podle očekávání stala nejlepším českým atletem uplynulé sezony. Anketě vládne nepřetržitě už od roku 2007. Na druhém místě skončila Zuzana Hejnová, bronzová medailistka z OH v Londýně v běhu na 400 metrů překážek. Třetí byl v hlasování oštěpař Vítězslav Veselý, mistr Evropy a čtvrtý muž z olympijských her. Trenérem roku je Jan Železný.

 • Špotáková je opět největší favoritkou ankety Atlet roku
  Špotáková je opět největší favoritkou ankety Atlet roku

  30. 10. 2012

  Praha - Vítězka ankety Atlet roku z posledních pěti let Barbora Špotáková nechybí v nejlepší desítce ani letos a po úspěšné obhajobě olympijského zlata je opět největší favoritkou na vítězství. Mezi nejlepšími jsou také bronzová běžkyně z her v Londýně Zuzana Hejnová či mistři Evropy čtvrtkař Pavel Maslák, tyčkařka Jiřina Svobodová (Ptáčníková) a oštěpař Vítězslav Veselý, jenž navíc vyhrál hodnocení Diamantové ligy. Atlet roku a výsledky dalších kategorií trenér, junior a objev budou slavnostně vyhlášeni 10. listopadu tradičně v hotelu Ambassador-Zlatá husa. Přímý přenos České televize začne ve 21:40.

Diskuse diváků
 • adela 16. 11. 2012 13:06

  bara

  ta písnička je moc hezka a ten pán jak se smál a ta malá holka uprostřed jak zaspívala hasiče by…

 • zb 15. 11. 2012 22:11

  Rychlý holky

  Rychlý holky a Koťata absolutně bez chybičky.

 • Vladimír 15. 11. 2012 18:22

  Atlet roku

  Chtěl bych poděkovat, Hámovi i Absolonové za průvod pořadem, dále i našim portovcům, kteří naši zemi rep…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 70 minut – Rok výroby: 2012 – L  HD
Žánr: Zábava
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje