Aby dluhy nebolely

Strategie mrtvého brouka

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Praktické rady pro lepší hospodaření s osobními i rodinnými financemi a doporučení, jak se orientovat v nabídkách renomovaných peněžních ústavů i pochybných obchodních společností

Strategie mrtvého brouka

Zaujmout v případě potíží s placením dluhu strategii mrtvého brouka se nevyplácí, jak potvrdí další díl vzdělávacího seriálu Aby dluhy nebolely. Co všechno nás může potkat, když se v situaci, kdy nemůžeme splácet, včas neozveme věřiteli? A proč vypovídá rychlost, s jakou se finanční instituce ozvou svým neplatičům, o jejich serióznosti?

Neschopnost uhradit pravidelnou splátku může potkat kohokoliv, ovšem každý ji řeší jinak. Někdo se aktivně ozve svému věřiteli, jiný naivně doufá, že mu věřitel dopřeje čas navíc. V případě opoždění se splátkou se nejrychleji ozývají banky, což je sice na první pohled nepříjemné, ale v konečném důsledku pro dlužníka nejvýhodnější.

„Rychlá reakce banky vlastně dlužníka chrání,“ vysvětluje ombudsmanka České spořitelny Naďa Borková Gallová s tím, že ústav tak vlastně zjišťuje, zda nedošlo k nedopatření a chrání dlužníka před zbytečným penále.

Naopak pokoutné nebankovní instituce se neozvou i několik týdnů a čekají, až dluh naroste do obřích rozměrů, a pak jej rovnou předají exekutorům. Tímto způsobem lze Jednoduše přijít například o celý dům, a to bez ohlednu na to, jak velkou částku ve skutečnosti dlužíme.

A jak se tedy problémům vyhnout? „Komplikacím se dá předejít tím, že budete s bankou komunikovat. Ta je totiž na to, že se její klienti mohou dostat do potíží se splácením, připravena, a má řadu opatření, která po dohodě s klientem pomohou situaci zvládnout,“ poradí v závěru tohoto dílu zkušená bankéřka.

Motto dílu:

Strategie mrtvého brouka

Je potřeba mít na paměti, že: Pokud se dostanete do problémů se splácením a zvolíte strategii mrtvého brouka, je to to nejhorší, co můžete udělat.

Ještě horší bývá situace, když tuto strategii zvolí i váš věřitel. S pravděpodobností hraničící s jistotou to bývá u nebankovních věřitelů proto, aby vám co nejdelší dobu naskakovaly ohromné sankční poplatky a úroky z prodlení a nikoli proto, že má s vámi věřitel soucit.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • dluhy.org 15. 5. 2013 20:53

  www.dluhy.org

  Dluhy.orgHlavní stránka

 • Oddlužení 2. 12. 2012 19:10

  http://www.oddluzeni-oddluzeni.cz/ http://www.insolvence-insolvence.cz/ http…

 • Blanka Štěrbová 22. 9. 2012 13:54

  splátkový kalendář

  Chtěla bych vědět, zda je nutné dodržet v té finanční výši, jak byl stanoven., aniž by došlo …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 8 minut – Rok výroby: 2011 – P
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu