Aby dluhy nebolely

Vychytralost zákon trestá

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Praktické rady pro lepší hospodaření s osobními i rodinnými financemi a doporučení, jak se orientovat v nabídkách renomovaných peněžních ústavů i pochybných obchodních společností

Vychytralost zákon trestá

Nahlédnout do problematiky dluhů z pozice toho, kdo peníze půjčuje, umožní třetí díl seriálu Aby dluhy nebolely. Mnohé asi překvapí, že někdy je dokonce snazší být dlužníkem než věřitelem, ale také že snaha obelstít věřitele je trestným činem. Jakými kličkami se dlužníci snaží vyhnout placení svých závazků a jaké závažné důsledky z toho plynou?

Věřitel neboli ten, kdo má právo požadovat splacení závazku po dlužníkovi, se leckdy ocitá v nepříjemné situaci. U některých dlužníků je totiž poměrně oblíbenou strategií se různými způsoby svým závazkům vyhýbat. Co si například představit pod pojmem „zcizení vlastního majetku“? A jak se definuje trestný čin poškozování věřitele?

„Ochranu vlastního majetku, byť na úkor věřitele, nepovažují někteří za zločin, ale téměř za povinnost k rodině.“ Komentuje českou mazanost advokát, JUDr. Ivo Jahelka, a zároveň upozorňuje: „Pamatujte si, že je trestné, když zmaříte, byť jen částečně, uspokojení svého věřitele tím, že svůj majetek nebo jeho část zatajíte nebo zcizíte.“

Do velkého rizika se tak pouští každý dlužník, který svůj majetek například schovává před exekutorem, „půjčí“ jej příbuznému či známému nebo mu vystaví falešnou fakturu. Jaký trest může oba komplice dle českého práva postihnout?

Motto dílu:

Vychytralost zákon trestá

Je potřeba mít na paměti, že: I když ochranu vlastního majetku na úkor věřitele nepovažují mnozí dlužníci za žádný zločin, ale téměř za povinnost k rodině, je opak pravdou. Nejrůznější finty, které při tom dlužníci používají, považuje zákon za trestné činy, které může ocenit i vězením.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • dluhy.org 15. 5. 2013 20:53

  www.dluhy.org

  Dluhy.orgHlavní stránka

 • Oddlužení 2. 12. 2012 19:10

  http://www.oddluzeni-oddluzeni.cz/ http://www.insolvence-insolvence.cz/ http…

 • Blanka Štěrbová 22. 9. 2012 13:54

  splátkový kalendář

  Chtěla bych vědět, zda je nutné dodržet v té finanční výši, jak byl stanoven., aniž by došlo …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 8 minut – Rok výroby: 2011 – P
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu