Aby dluhy nebolely

Dražší, než se zdá

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Praktické rady pro lepší hospodaření s osobními i rodinnými financemi a doporučení, jak se orientovat v nabídkách renomovaných peněžních ústavů i pochybných obchodních společností

Půjčka dražší, než se zdá

Druhý díl seriálu, který radí, jak si půjčit s rozvahou a nepředlužit se, nese název „Dražší než se zdá“ a upozorňuje na to, jaká kritéria bychom neměli při výběru finančního produktu opomenout. Proč nemusí být u produktu výše úroků ani zdaleka hlavním ukazatelem jeho výhodnosti?

Údaj o úrokové sazbě bývá často právě tím, na co nás finanční instituce nejčastěji zlákají. Jaké další, na první pohled skryté, náklady jsou však s poskytnutím půjčky spojeny? A jak si zvolit mezi dvěma nabídkami se stejnou úrokovou sazbou?

„Existuje velmi jednoduchá metoda, která žadatelům o půjčku nebo splátkový prodej umožní jednotlivé nabídky mezi sebou velice rychle a jednoduše porovnat.“ radí ombudsmanka České spořitelny Naďa Borková Gallová a dodává: „Důležitější než číslo uvádějící výši úroků jsou ta malá písmenka za ním. Tedy jestli jde o úrokovou sazbu roční, půlroční, čtvrtletní, měsíční, nebo dokonce denní.“

A co si představit pod záhadnou, ale velice důležitou zkratkou RPSN, kterou mají instituce povinnost sdělit, avšak záměrně ji někdy uvádějí v pozadí? Jak ovlivňují zkratky uvedené za úrokovou sazbou výhodnost produktu?

Vyznat se opět o něco lépe ve spletitém světě financí pomohou odborníci seriálu Aby dluhy nebolely.

Motto dílu:

Dražší, než se zdá

Je potřeba mít na paměti, že: Bylo by velkou chybou soustředit se při výběru nejvýhodnější půjčky jen na výši úroků, kterou zaplatíte. Ta totiž nevypovídá nic o tom, jaké další poplatky budete platit a ty mohou být astronomické. Pamatujte si, že pro váš výběr je rozhodující údaj zvaný RPSN vyjádřený číslem. Porovnáním tohoto čísla u různých nabídek můžete spolehlivě dospět k tomu, která z nabízených půjček je pro vás z finančního hlediska nejvýhodnější. Vždy to bude ta s nejnižším uváděným číslem RPSN.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • dluhy.org 15. 5. 2013 20:53

  www.dluhy.org

  Dluhy.orgHlavní stránka

 • Oddlužení 2. 12. 2012 19:10

  http://www.oddluzeni-oddluzeni.cz/ http://www.insolvence-insolvence.cz/ http…

 • Blanka Štěrbová 22. 9. 2012 13:54

  splátkový kalendář

  Chtěla bych vědět, zda je nutné dodržet v té finanční výši, jak byl stanoven., aniž by došlo …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 8 minut – Rok výroby: 2011 – P
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu