Concertino Praga 2011

Záznam koncertu laureátů 45. mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudebníků, který se konal 18. června 2011 v pražském Rudolfinu. Spoluúčinkuje Symfonický orchestr Českého rozhlasu, dirigent J. Kučera. Kamera J. Myslík. Režie S. Vaněk

Rudolfinum, foto: che, wikimedia.orgJe za námi 45. ročník mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga, jehož pořadatelem je Český rozhlas. Letošní rok byl určen dechovým oborům – trubce, flétně, klarinetu, hoboji a fagotu – a opět potvrdil, jak je takováto soutěž pro profilaci teenagerů důležitá. Nicméně více než při jiných soutěžích je napínavé, jak to vlastně dopadne.

Koncertní sál Rudolfina, foto: Andreas Praefcke, wikimedia.orgZákladním kamenem je anonymní posuzování nahrávek. Mezinárodní poroty tedy účastníky soutěže slyší až na laureátském koncertu. Živý kontakt tedy nemusí být tak silný jako u rozhlasové nahrávky. To byl případ hobojistky Olgy Tichomirovové, která získala 2. cenu (první nebyla udělena). Belliniho Koncert Es dur se jí na koncertu 18. 6. v Rudolfinu kvůli intonaci, nejistému tónu a celkové nervozitě moc nepodařil. Český trumpetista Walter Hofbauer je vzhledem k věku (1994) naším velkým talentem (2. cena při neudělení první), ale čeká jej ještě dlouhá cesta. Aruťunanův koncert byl efektní, ale pouze odehraný. Vítězka klarinetové soutěže Magdalena Faust (1993) zvolila jistotu – Weberův Koncert f moll – a bylo to moc pěkné, nicméně i ona musí ještě tvrdě pracovat, mimo jiné na artikulaci a rytmické transparentnosti. Hráčskou vyspělostí mě příjemně překvapil Arsenij Škapcov, vítěz fagotu. I on zvolil Carla Marii von Webera (Koncert F dur), ale výkon to byl podstatně lepší.

Koncertní sál Rudolfina, foto: Andreas Praefcke, wikimedia.orgOčekávaný vrchol večera se na závěr potvrdil. Absolutní vítězka letošního Concertina Praga, německá flétnistka Veronika Blachuta (1995), je skutečně mimořádným talentem. Již teď má hodně zajímavý tón a dost vyspělou techniku a v Mozartově Koncertu G dur ukázala, že má i dobré nervy a příjemné vystupování. Zdá se, že Concertino Praga opět stálo u zrodu budoucí hvězdy… Jistotu (ale nic víc) dal mladým hudebníkům Symfonický orchestr Českého rozhlasu vedený Janem Kučerou.

Stopáž105 minut
Rok výroby 2011
 HD
ŽánrHudba