Autoři

Nápad se zrodil v hlavě Martina Kratochvíla, on je duchovním otcem televizního seriálu. Protože má svým životním stylem k horám hodně blízko, do Himálaje se vydal už několikrát, a protože má mezi horolezci řadu kamarádů, svěřil se jednomu z nich našemu nejúspěšnějšímu himálajskému lezci Josefu Rakoncajovi. Jen stěží si lze představit, že by bez jeho filmového archivu, i bez jeho odborných rad a podílu na scénáři dokument takového rozsahu vůbec vznikl.

Když potom Kratochvíl s Rakoncajem zvažovali, koho požádat o vypracování námětu a následně napsání scénáře sedmi dílů dokumentu, padla volba na hradeckého publicistu Miloně Jasanského, který se autorsky podílel už na pěti knihách z horolezeckého prostředí, včetně známého a podle mnohých dosud nepřekonaného bestselleru K 2 8 611 m.

Režie se ujal Zdeněk Gawlik, střih měla na starosti Ivana Davidová, hudbu složil Martin Kratochvíl a výběr filmů a diapozitivů vzali na svá bedra Josef Rakoncaj a další lezci i odborní poradci, jejichž dosud neznámé soukromé archivy z Himálaje a Karákoramu vydaly nová svědectví. Komplikovanou, téměř tříletou produkční práci, odvedli Alexej Guha za ČT a Markéta Kratochvílová a Josef Petrásek za Studio Budíkov. Je těžké vyjmenovat všechny kameramany, jejichž stopáž se v seriálu objevuje. Za profesionály jmenujme Petra Sirotka, který natočil většinu výpovědí, cenné snímky ale přinášejí i všichni lezci, ať se nazývají profesionály, či nikoli. Velkou pomocí byla i spolupráce s Českým horolezeckým svazem a jeho bývalým i současným vedením.

  • scénář: Miloň Jasanský
  • hudba: Martin Kratochvíl
  • režie: Zdeněk Gawlik
  • střih: Ivana Davidová
  • produkce: Alexej Guha, Markéta Kratochvílová, Josef Petrásek
  • garant projektu: Josef Rakoncaj