V únoru podlehla tragickému požáru Kneifelova chalupa ve Velké Úpě, jež byla úzce spjatá s místní pamětí a staletým dřevařským rodem. Dokument P. Štingla připomíná toto místo rodinným příběhem na pozadí zlomů dvacátého století, jehož svérázným vypravěčem byl jeden z posledních krkonošských horalů Friedrich Kneifel.

Dokumentární snímek seznamuje s osudy rodiny sudetského Němce Friedricha Kneifela, jenž neopustil svou pastvinu nad údolím řeky Úpy. Vzhledem k událostem dvacátého století, jež jeho bohatý život odráží, je až s podivem, že zůstal takříkajíc na rodné hroudě. I když jako dřevorubec nemusel narukovat do války, konflikt s příslušníkem SA ho dovedl až do stalingradského pekla, kde utržil těžká zranění. Když byl ušetřen poválečných odsunů, dočkal se v následujících letech řady ústrků. Zamyšlení nad vítězstvím či prohrou osudu starého rodu spojeného s horským hospodářstvím je svéráznou parafrází k historii druhé světové války, kterou nepsali pouze "Hitlerovi muži".

Ačkoliv se v době natáčení dokumentu zdálo, že všechna neštěstí, jež rod Kneifelů potkala, zůstala hluboko v minulém století, na sklonku února jej potkala další tragédie. Požár zcela zničil roubenou Kneifelovu chalupu a o život při něm přišel Friderichův zeť, významný hajný a jelenář Josef Tylš. Pořad tak uvádíme jako vzpomínku nejen na dalšího ze skvělých krkonošských hospodářů a patriotů, ale i na zaniklé místo významně zapsané do místní paměti díky sepjetí s dřevařským rodem, jenž do Krkonoš přišel již v 16. století.

Napište nám