Uvězněni na Hořkém jezeře

Příběh námořníků, kteří se v roce 1967 stali rukojmími politických her velmocí a zažili v zajetí na svých lodích tzv. Šestidenní válku mezi Egyptskou koalicí a Izraelem. Německý dokument

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Na Hořkém jezeře se sešli lidé ze dvou různých světů – ze Západu a Východu. Založili tam takovou malou námořnickou Organizaci spojených národů a byli na to hrdí. Dostali se do pasti ve svých záoceánských lodích, trpěli všichni stejně. Bylo jedno, jaké je kdo státní příslušnosti. Psal se rok 1967. Studená válka dělila svět na dva tábory: kapitalistický a komunistický. Supervelmoci USA a Sovětský svaz si rozdělovali politickou mapu světa.

Velké Hořké jezero je přirozeným vodstvem Suezského průplavu. Rozbočovací i sběrné stanoviště na Egyptem spravované vodní cestě. Na začátku takzvané Šestidenní války v červnu 1967 byly na jezeře uvězněny lodě z osmi zemí. Pro Poláky, Němce, Švédy, Američany, Bulhary, Francouze, Čechy a Angličany zde cesta skončila. Zdánlivě náhodně sestavený konvoj mezinárodních obchodních lodí zde musel spustit kotvy na příkaz, který přišel z Káhiry. Hořké jezero totiž leží na egyptském území. Na československé obchodní lodi Lednice byl tehdy Václav Kňourek radistou.

Originální názevTrapped on Bitter Lake
Stopáž51 minut
Rok výroby 2011
 ST
ŽánrDokument