Originální strategie pro setkání s partnerem opačného pohlaví, páření, rozmnožování a přenos genů u velryb, chobotnic, žraloků a delfínů. Francouzský dokument

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V průběhu miliónů let evoluce vyvíjeli mořští živočichové v rámci fyzikálních vlastností oceánu – jeho rozlehlých prostor, pohybu vod a proměnlivosti dna – nejrůznější originální strategie pro setkání s partnerem opačného pohlaví, páření, rozmnožování a přenosu genů.

Naše pátrání zahajujeme na Galapágách. Moře je tu hluboké a voda má teplotu šestnáct stupňů. Ideální místo pro rozmnožování obřích kytovců. Samotářský samec strávil uplynulých šest měsíců ve vodách Antarktidy. Nyní hnán instinktem urazil tisíce kilometrů, aby našel skupinu samic, s níž se každoročně setkává u břehů Galapág.

Jak je to možné, že se mu vždy podaří je v rozlehlých vodách oceánu najít? Ve vodě se zvuk šíří čtyřikrát rychleji než vzduchem. Keporkak využívá této vlastnosti vody k vydávání signálů a přijímání informací od ostatních kytovců.

Když se setká s prvními samicemi, okamžitě jim předvádí ztopořený pohlavní úd a začíná se jim dvořit. Po devítiměsíční sexuální abstinenci má naspěch. Samice tančí okolo něj a vypouštějí neodolatelné feromonové vůně. Samec jim pluje vstříc a svou náklonnost vyjadřuje laskáním všech částí jejich těl ocasem a čenichem. Postupně si z dospívajících samic a matek s mláďaty vytváří harém. Kytovci utvářejí velký kruh, jímž chrání svá mláďata. Hlavy mají u sebe a ocasní ploutve připravené odrazit každého nepřítele.

Originální názevSex under the Sea
Stopáž50 minut
Rok výroby 2010
 )D( ST
ŽánrDokument