Heydrich - konečné řešení (18/44)

Silver jako spojení

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 7  
Sdílet
| Poslat odkaz

Vítejte v novém roce 1942. Mise pěti mužů se dvěma vysílačkami měla sice rozdílné výsledky, ale přeci obstáli se ctí. Pravdivý příběh skupin Silver A a Silver B (2012). Režie Z. Všelicha

Kromě Gabčíka s Kubišem byly v noci na 29. prosince 1941 vysazeny také dvě další skupiny – Silver A a Silver B. Obě potkal nejprve stejný osud. Byly vysazeny čtyřicet, resp. padesát kilometrů od naplánovaného místa výsadku. Od té chvíle se ale jejich příběhy už lišily. Silver A se pod vedením npor. Alfréda Bartoše rychle dostala do kontaktu s domácím odbojem, vybudovala si základnu v Pardubicích a v Lázních Bělohrad, telegrafista Potůček dokázal brzy odvysílat první depeše do Londýna a dokonce si členové skupiny našli v Pardubicích běžná zaměstnání. Naopak výsadkáře ze Silver B od počátku provázela smůla. Při seskoku se jim poškodila vysílačka, na kontaktních adresách z Londýna neuspěli, spojení s domácím odbojem se jim nepovedlo, a proto se členové skupiny Vladimír Škácha a Jan Zemek prodírali válkou na vlastní pěst. I oni se však zapojili do boje proti Němcům a paradoxně zůstali jedinými dvěma parašutisty z výsadku legendární prosincové noci, kteří se dočkali konce války a vítězství.

Psalo se v tisku

Další zprávy…

Zajímavosti z archivu

» Domácí odboj na jaře 1945

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Frantisek Novotny 11. 6. 2012 22:21

  Hodnoceni

  Dokument me nadchl z duvodu velkeho mnozstvi ziskaneho historickeho materialu, vypovedi ucastniku a pametniku a dost objektivniho historickeho nadhledu. Velmi me prekvapila detailni prace jednotlivych badatelu a mimoradne dobre uvedeni do atmosfery doby. Byl jsem zvykly na informace o atentatu zabarvene hodne ideologicky. Zde uvadene zpracovani je pro me v mnohem nove a velmi zajimave.

 • Hana Černá 11. 6. 2012 16:31

  Nezáživný seriál?

  Podle mého názoru tento seriál patří ke skvostům současné produkce ČT. Chtěla bych vyjádřit uznání a poděkování všem jeho tvůrcům za zprostředkování svědectví o skutečnostech, které by rozhodně neměly být zapomenuty, ať už se jedná o příklady absolutního hrdinství nebo zrůdné bestiality, jakožto memento pro generaci naši i příští.

 • Kuk 5. 2. 2017 11:30

  Hana Kroupova

  Velice zajimava osobnost..zajimalo by me, jak to s ni bylo. Ochotne pomahala i…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2012 – ST
Žánr: Seriál | Dokument