Heydrich - konečné řešení (17/44)

Konečně go!

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2  
Sdílet
| Poslat odkaz

Pilot Hockey letí mezi svátky přes Evropu. Gabčík s Kubišem se ocitají na horké protektorátní půdě a vstupují do kontaktu s prvními slušnými lidmi (2011). Režie Z. Všelicha

Jozef Gabčík s Janem Kubišem se dočkali. Osmadvacátého prosince 1941 ve večerních hodinách odstartoval z letiště Tangmere letoun Halifax pod velením pilota Ronalda C. Hockeye. Jeho cílem bylo přeletět téměř celou Evropu a vysadit na území protektorátu tři parašutistické výsadky: Anthropoid, Silver A a Silver B. Během náročného letu Halifax dvakrát unikl nepřátelským letounům. Nad Prahou čelil protiletadlové palbě. Kvůli množství sněhu v krajině se posádka snadno dopustila navigačních chyb. A tak místo u Plzně vysadila první výsadek v rovinatém Polabí. A právě tam, u obce Nehvizdy, se v půl třetí ráno 29. prosince snesli z nebes Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Zde začalo jejich protektorátní dobrodružství. Tady museli navázat první lidské kontakty, ukrýt parašutistickou výstroj, překonat smolné Gabčíkovo zranění při seskoku a začít plnit svůj tajný vojenský rozkaz. Vedle prvotní smůly narazili však i na štěstěnu. V podobě prvních slušných lidí, které potkali.

Psalo se v tisku

Další zprávy…

Zajímavosti z archivu

» Domácí odboj na jaře 1945

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Frantisek Novotny 11. 6. 2012 22:21

  Hodnoceni

  Dokument me nadchl z duvodu velkeho mnozstvi ziskaneho historickeho materialu, vypovedi ucastniku a pametniku a dost objektivniho historickeho nadhledu. Velmi me prekvapila detailni prace jednotlivych badatelu a mimoradne dobre uvedeni do atmosfery doby. Byl jsem zvykly na informace o atentatu zabarvene hodne ideologicky. Zde uvadene zpracovani je pro me v mnohem nove a velmi zajimave.

 • Hana Černá 11. 6. 2012 16:31

  Nezáživný seriál?

  Podle mého názoru tento seriál patří ke skvostům současné produkce ČT. Chtěla bych vyjádřit uznání a poděkování všem jeho tvůrcům za zprostředkování svědectví o skutečnostech, které by rozhodně neměly být zapomenuty, ať už se jedná o příklady absolutního hrdinství nebo zrůdné bestiality, jakožto memento pro generaci naši i příští.

 • Kuk 5. 2. 2017 11:30

  Hana Kroupova

  Velice zajimava osobnost..zajimalo by me, jak to s ni bylo. Ochotne pomahala i…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – ST
Žánr: Seriál | Dokument