Bezbranný starý muž se dopustil osudné chyby. Místo klidného spočívání na nemocničním lůžku promluvil z kómatu tajemným, dávno zapomenutým jazykem… Cyklus neobvyklých kriminálních příběhů (2001). Hrají: A. Herzová, I. Chýlková, M. Vašut, J. Lábus, S. Zindulka a další. Scénář I. Hejna. Kamera J. Macháně. Režie J. Herz

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Necítím se jako klasik hororového žánru, protože mimo Experimentu jsem natočil jenom Upíra z Feratu a i ten byl komunistickým vedením okleštěn o nejhororovatější motivy. Jinak všechny filmy toho žánru mi nebyly barrandovským vedením povolené natočit. Spalovače mrtvol nepočítám mezi horory, ten měl jiné poslání. Tento scénář mne zaujal právě svým žánrem, ke kterému jsem se mohl takto vrátit. V průběhu natáčení vždy dochází k větším nebo menším změnám, podmíněným přínosy herců, dalších spolupracovníků, přizpůsobením se k počasí atd. atd. Při natáčení musí být režisér pružný a schopný často improvizovat, aby se film vůbec stihl dotočit. Výsledek se pak nakonec více – méně podobá předloze. Nejdůležitější byl výběr hlavní postavy: Terezky. Byl jsem přesvědčený, že ji mám v mé dceři. Ona už tak přesvědčena nebyla a po přečtení scénáře jí trvalo skoro tři měsíce, než souhlasila, že to bude dělat. Měla strach, že to bude psychicky i fyzicky velmi náročné natáčení. Nakonec se jí její obavy víc než potvrdily. Přesto si myslím, že to byl správný výběr. Ostatní herce jsem vybíral podle jejich výjimečných kvalit a mých představ, a taky představ autora pana Hejny, které jsem vyčetl z předlohy.
Juraj Herz

Černí andělé

Osmidílný cyklus kriminálních thrillerů, vyprávěných „zevnitř“, bez přispění detektiva, a často i s minimální asistencí policie. Jednotlivé příběhy jsou nazírány optikou některé z hlavních postav. Tento přístup dává autorovi scénáře Ivanu Hejnovi mimořádnou svobodu při výběru témat příběhů i volbě prostředí, ve kterých se odehrávají, což jednoznačně přispívá k vysoké atraktivitě jednotlivých epizod.

Stopáž51 minut
Rok výroby 2001
 ST
ŽánrSeriál