Kostlín obrovský

Atractosteus spatula

Kostlín obrovský, nazývaný také aligátoří ryba je největší sladkovodní rybou Severní Ameriky. Kostlíni jsou dravé ryby, které útočí ze zálohy. Dokážou se nehnutě vznášet, ale jakmile se přiblíží kořist, zaútočí na ni. Lovecká strategie kostlínů je tedy nesmírně efektní.

Klikněte pro větší obrázekKostlín dosahuje pozoruhodných rozměrů a každým rokem je zdokumentováno několik exemplářů s váhou kolem sta kilogramů. Je to jeden z nejdokonalejších světových predátorů. Má velmi citlivý čich, stejně jako žralok. Pachová stopa, kterou proud nese řekou, je tedy velmi důležitá. Kostlín najde i nástrahu ukrytou mezi kameny nebo v zatopené trávě. K lovu používá i zrak. Sotva asi ve světě najdete rybu, která má tak tvrdý povrch těla jako aligátoří ryba. Ve skutečnosti jsou to kostěné destičky, které indiáni v dřívějších dobách využívali k tomu, aby z nich dělali hroty svých šípů. Obrovská ocasní ploutev může za to, že je aligátoří ryba tak silná. Její jikry jsou jedovaté, jak pro ostatní ryby, tak i pro zvířata a lidi. Pokud by člověk jíkry snědl, ochrnul by a nakonec zemřel.

Legendy

Lovem kostlínů byli fascinováni již severoameričtí indiáni. Jejich potomci dodnes vyprávějí legendy o zubatých monstrech, o tvorech s tělem hada a hlavou aligátora. Kostlínů se lidé bojí. Tradují se i historky o útocích na lidi. Ale kostlín by nikdy na člověka z důvodu hladu nezaútočil.

Ochrana

Klikněte pro větší obrázekKrvelačné bestie jsme z kostlínů udělali my, lidé. Nikoliv oni sami. Tito sladkovodní giganti jsou jedni z nejméně prozkoumaných tvorů naší planety. Pokud se jejich výzkumem a ochranou nezačneme vážně zabývat, může více než polovina z těchto unikátních ryb vyhynout do konce tohoto století. Poznejme a chraňme je. Je to jeden z posledních žijících dinosaurů na naší planetě.