Suma sumárum

Finanční vzdělávání dospělých

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Cyklus, který vám poradí jak nenaletět, ušetřit a nechat peníze vydělávat. Připravil J. Reinisch

Říká se, kdo nerozumí penězům, ten si je nezaslouží. Umět hospodařit se svými penězi a správně obhospodařovat své finanční produkty, znamená šetřit. Tak proč platit něco zbytečně? Ale kde získat informace o finančních produktech? Jak se naučit financím lépe porozumět a tak ušetřit? Poradí vám naši odborníci. Co vědí nejen o svých financích, vám řeknou známé osobnosti, svůj názor přidají děti. A nebude chybět i glosa makroekonoma Tomáše Sedláčka, který vysvětlí, proč je tak složité porozumět světu kolem nás.

 

V případě, že Vás kdokoliv osloví jménem pořadu Suma sumárum s nějakou „výhodnou“ nabídkou, jedná se o podvod. Žádná firma takové pověření nemá.

Slovník pojmů:

rozpočet
 • Porovnáním příjmů a výdajů zjistíme, za co všechno peníze dostáváme a za co je utrácíme. Vznikne tak přebytek, nebo deficit domácího rozpočtu. Rozpočet může být i vyrovnaný, když příjmy a výdaje budou ve stejné výši. Má–li domácí rozpočet přebytek, pak ho můžeme využít pro různé formy spoření nebo investování. Má–li domácí rozpočet deficit, pak jej vyrovnáváme různými druhy půjček. Je–li deficit opakovaný, pak musíme výdaje omezit nebo hledat cesty ke zvýšení příjmů.
aktiva
 • Peníze v hotovosti a na bankovních účtech a vše z čeho přicházejí do rodinného rozpočtu (cenné papíry, stavební spoření, pojištění, pohledávky, nemovitosti – které vytvářejí příjem, akcie, dluhopisy, podílové listy, umělecké předměty, majetek, který časem získává hodnotu, autorská práva, vlastní podnikání, apod.).
pasiva
 • Výdaje v rodinném rozpočtu (splátky: půjček, splátkového nákupu, úvěrů, leasingu, hypotéky, nemovitostí a hodnota věcí, které nakupujeme a spotřebováváme, osoby i zvířata, které vyživujeme, apod.)

Porovnáním celkové hodnoty aktiv a pasiv zjistíme naší finanční situaci – zda jsme zadluženi nebo zda bychom byli schopni splatit všechny své závazky. Není-li domácnost schopna splatit všechny své závazky, pak musíme pasiva snížit, nebo hledat cesty ke zvýšení aktiv. Porovnání aktiv a pasiv říkáme „rozvaha".

Váš příběh…

Příběhy obyčejných lidí se šťastným koncem si můžete přečíst v nové rubrice Váš příběh… Už naši prarodiče a nám říkávali, „nemůžeš utratit víc, než vyděláš.“ Ve třicátých letech minulého století zažili světovou krizi o které jsme se potom učili v dějepise, jako o něčem, co nás nemůže nikdy potkat. Taky jsme on nich slýchávali, že lépe je nemít skoro nic, než dluhy a tak krizi i s více dětmi, než máme my dnes, přežili díky svojí střízlivosti ve výdajích a finanční gramotnosti, docela dobře. Uplynulo skoro sto let a krize je zase tady, plíží se ze všech stran a díky médiím je u nás doma každý den. Jak na ni? Jak zvýšit svou finanční gramotnost?

» Dotazy zabývající se touto problematikou

Jaký je váš rodinný/domácí rozpočet?

47 % 53 hl. Spořím i investuji, takže aktivní 22 % 25 hl. Vyrovnaný, s financemi vyjdu 19 % 22 hl. Mám půjčky, které musím splácet, takže pasivní 12 % 14 hl. Pořád jsem v mínusu Celkem 114 hlasů

Video není k dispozici. » Videoarchiv

Diskuse diváků
 • Janka 2. 5. 2019 10:57

  Porovnat si půjčky je základ, tzn. RPSN i poskytovatele

  Srovnání úvěrů pujcek.cz na internetu má být 1. volbou, když uvažujete o půjčení peněz. Ze své zkušen…

 • Veronika 7. 2. 2019 19:44

  Vítám takové ty výúková videa

  Já si dnes myslím, že chybí spoustu rad a informací o těhotenství a vůbec nechápu, že v televizi…

 • Klára Tittelbachová 21. 5. 2015 21:12

  KAMARÁDA ÚČET,KAM CHODÍ I MÁ MZDA,BYL NEČEKANĚ BLOKOVÁN.JAK TEDY VYBERU SVŮJ PLAT!? PORAĎTE PROSÍM!

  Můj dobrý kamarád mi umožnil užívat jeho bankovní účet,abych nemusela hledat solidní banku,která by…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 27 minut – Rok výroby: 2012 – ST
Žánr: Vzdělávání
ICast:ProgrammeDetail: pro seznam casti neni definovano SIDP ani IDEC