Navigace

Hrát hru

Anketa

Které kritérium je pro vás při volbě seriálu, kterému pošlete svůj hlas, rozhodující?

7 % 35 hl. žánr 13 % 62 hl. herecké obsazení 4 % 21 hl. scénář 22 % 103 hl. námět 25 % 118 hl. celkové zpracování 1 % 7 hl. výroky autorského týmu 28 % 123 hl. výroky poroty Celkem 469 hlasů

Tento díl ve vysílání

ČT1 Sobota 3. 12. 2011 v 20:00

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Sledujte po internetu

Babička na inzerát

Subnavigace

Reportáž z natáčení

Úvodní večer

Semifinále (1. část)

Semifinále (2. část)

Finále

Rodinný seriál

Vytížení rodiče odjíždějí za prací a je potřeba, aby někdo dohlédl na děti. Seženou tedy „babičku na inzerát“ - nonšalantní, elegantní, a zároveň poněkud tajemnou dámu. A pak se začnou dít věci…

Šmídovi jsou pětičlenná pražská rodina, která se nedávno přestěhovala z pražského paneláku na okraj Prahy (jede tam sice MHD, ale pro jejich patnáctiletou dceru Báru je to konec světa). Rodiče jsou hudebníci a oba jsou tak trochu bohémové. V paneláku nemohli cvičit, navíc takový způsob bydlení vůbec nevyhovoval jejich naturelu, tak se rozhodli koupit starší domek se zahradou. Jsou nadšení. Jejich osmiletému synovi Vilémovi je to celkem fuk, ten si jen přestěhoval počítač a dál žije ve světě své vlastní fantazie a čtyřletý syn Míša, přezdívaný Medvídek, je spokojený. Pouze dcera Bára je na rodiče naštvaná a mučí je tím, že ji určitě v porodnici vyměnili, protože jediná z celé rodiny nemá hudební sluch, je jiná než oni a okraj Prahy je pro ni konec světa.

Po velké noční bouřce dojde k poškození rodinného domu, který se musí nutně opravit. Na to ovšem Šmídovi nemají peníze, neboť si vzali hypotéku. Mohou udělat jedinou možnou věc – přijmout nabídku na dvouměsíční turné s filharmonií v zahraničí. Rodiče ani jednoho z manželů nemohou na tak dlouhou dobu převzít hlídání a chod domácnosti, takže si Šmídovi podají inzerát na babičku na hlídání.

Po několika příšerných pokusech je okouzlí šedesátiletá Marie, která si říká Mary. Tvrdí, že posledních patnáct let byla hospodyní v jedné významné pražské rodině a hlídala jim i děti, což vše potvrdí kontrolní telefonát. Mary navíc okouzlí rodinu svým kuchařským uměním, a tak Šmídovi spokojeně odjíždějí.

Mary je úžasná, srdečná žena velkého srdce. Má ovšem poměrně temnou minulost a celá její prezentovaná historie se ukáže jako vymyšlená. Ocitla se ve složité životní situaci a odpověď na inzerát Šmídových považovala za jediné, byť riskantní řešení. Rozehrává se série zábavných, dramatických i dojemných situací, které mohou nastat, když se střetne absolutní nezkušenost Mary s vedením domácnosti a výchovou dětí s realitou.

Při výrobě pilotního dílu zamýšleného seriálu Babička na inzerát se sešlo několik špičkových tvůrců a vynikající herecké obsazení. Vznikl pořad, který má ambici být velmi atraktivním, zábavným rodinným seriálem, určeným pro nejširší diváckou obec ČT.

Tvůrci

Pavel Anděl, Tomáš Hečko, Martin Hovorka – producenti EA

Martin Kopřiva – producent ČT

Jan Lekeš – dramaturgie

Šárka Střelková – vedoucí produkce

František Seidl, Jana Janková – produkce ČT

Jiří Krejčík – kamera

Isabelle Serrand – hudba

Milan Býček – architekt

Jindra Horská – kostýmy

Filip Issa – střih

Čtyři otázky pro producenta Pavla Anděla:

Čím se liší Babička na inzerát od současné seriálové tvorby?

V podstatě vším. Lucie Konečná napsala scénář s úžasnými dialogy a vtipnou zápletkou. Natáčelo se v naprosté pohodě a vstřícné atmosféře a navíc režisérka Zuzana Zemanová umí z herců vytáhnout to nejlepší, což s nadšením kvitovali i oni sami. Na rozdíl od současného seriálového rychlonatáčení se nám podařilo dostat do 20 minut humor i emoce.

Který okamžik z pilotního dílu byste rád v několika větách zmínil?

Určitě moment, kdy „babička“ Alena Vránová přijíždí na zahradu Šmídových červeným kabrioletem. Auto to je nádherné, ale veterán, a proto bylo jeho ovládání pro paní Vránovou poměrně složité. Navíc to je sportovní vůz, takže si dovedete představit, jak rychle reaguje plyn a spojka. Alenka se strašlivě bála, aby nepřejela malého Filipa, který běží před ní. Navíc musela zastavit v záběru na přesné místo, v přesném okamžiku, prostě do jisté míry pro herce horor. No a nakonec jsme to natočili na první klapku. Skvělá práce.

V čem bylo jeho natáčení výjimečné?

Pro mě jako producenta bylo výjimečné všechno. U hrané tvorby jsem byl v této funkci poprvé, naštěstí jsem měl vedle sebe velmi zkušenou vedoucí produkce Šárku Střelkovou. Z ohlasů po natáčení jsem pochopil, že se nám povedlo vytvořit podobně výjimečný zážitek i pro ostatní. Režisérka měla skvělý scénář, povedlo se dokonalé herecké obsazení i v dětských rolích a celý štáb pracoval s obrovským nadšením a chutí. To se tak často nestává.

Proč by měl dát televizní divák svůj hlas právě Babičce na inzerát?

Protože tenhle seriál přinese na televizní obrazovky po hrozně dlouhé době vtip i cit zároveň. Navíc to nebude prostřednictvím osobních tragédií, nevěr a jiných prvoplánových situací. Lucie Konečná umí napsat lehkou rukou seriál, který vás rozesměje a dojme zároveň uvěřitelnými, ale rafinovanými situacemi. Zuzana Zemanová je nesmírně poctivá a citlivá režisérka a hlavně paní Alena Vránová si takhle krásnou roli zahrála s nesmírnou radostí. Jsem přesvědčený, že Babička na inzerát bude svěží rodinnou podívanou v tom nejlepším slova smyslu.

V hlavních rolích

Dále hrají

Jáchym Kraus – Vilém

David Kraus – František

Jana Janěková – Rita

Václav Knop – domovník

Fotogalerie

Fotografie z natáčení pilotního dílu k rodinnému seriálu Babička na inzerát, na nichž jsou především členové povedené rodinky, záhadná babička a režisérka Zuzana Zemanová.

Soutěžní kola

Zahajovací večer / 5. 11. 20:00 ČT1

Semifinále I. / 12. 11. 20:00 ČT1

Semifinále II. / 19. 11. 20:00 ČT1

Semifinále III. / 26. 11. 20:00 ČT1

Velké finále / 3. 12. 20:00 ČT1