Pořad zahraniční redakce o dění ve světě. Klade důraz na původní tvorbu vlastních zpravodajů a bohaté agenturní zpravodajství, využívá nejmodernější postupy, televizní žánry i technologie

Obsah dílu

Přehrát vše

Ilham Alijev a jeho Ázerbájdžán

Ilham Alijev a jeho Ázerbájdžán (foto © ISIFA) Ázerbájdžánu vládne tvrdou rukou Ilham Alijev. Vůdčí roli převzal po svém otci Gejdarovi (nebo Hejdarovi, jak si později nechal říkat). Ve světových médiích se občas objeví zmínka o jeho výstřelcích a popisují se jeho plány na přestavbu země. Díky příjmům za prodej plynu a ropy si je může dovolit. Málo se ale ví o tom, jak se doma chová k opozici nebo prostě jen lidem, kteří nějak naruší jeho plány. O této stinné stránce se začalo víc mluvit až teď, když Baku hostí finále soutěže Eurovision song. Také se ukazuje, že zahraničí jeho politiku tvrdé ruky tiše trpí, aby si neznepřátelilo muže, který ovládá obrovské zásoby cenných surovin.

Srbská volba

Srbská volba (foto © ISIFA) Srbským prezidentem bude Tomislav Nikolić. Údajně napravený ultranacionalista, během jehož mandátu by měla země udělat zásadní kroky na cestě do EU. Jeho zvolení bylo překvapením i v samotném Srbsku. Opustil už svoji orientaci na Rusko? A bude se žít Srbům líp, až v úřadě skončí? Zemi čekají důležité roky a Nikolić bude určitě důležitou politickou postavou, i když ve funkci prezidenta nebude mít takový vliv jako předseda vlády. Kabinet ale nedávno po vyhraných parlamentních volbách sestavit nedokázal a jeho strana nejspíš skončí v opozici.

Drsný pastýř

Drsný pastýř (foto © ISIFA) Paul Watson patří po desetiletí k nejznámějším ekologům, kteří neváhají přírodu a zvířata bránit silou. V posledních letech bojuje (a mnohdy nevybíravě) proti japonským velrybářům. Jeho organizace Sea Shepherd (Mořský pastýř) čelila kvůli svým akcím mnoha vyšetřováním a soudům. Teď je ale obviněn z pokusu o vraždu. Až příliš horlivě hájil v Karibiku žraloky, kterým rybáři sekali ploutve. Podporu mu vyjadřují desítky známých osobností. Bude to ale stačit? Odpověď najdete v neděli v Horizontu od osmi večer na ČT24.

Anketa

Přehlíží EU kvůli ropě v Ázerbájdžánu nedemokratickou vládu, které jinde kritizuje?

48 % 237 hl. Ano 52 % 253 hl. Ne Celkem 490 hlasů
Stopáž52 minut
Rok výroby 2012
 P
ŽánrMagazín