Pořad zahraniční redakce o dění ve světě. Klade důraz na původní tvorbu vlastních zpravodajů a bohaté agenturní zpravodajství, využívá nejmodernější postupy, televizní žánry i technologie

Obsah dílu

Přehrát vše

Břidlicový plyn

Břidlicový plyn (foto © ISIFA)Může snížit naši závislost na plynu a ropě z Ruska. Může z nás udělat plynovou velmoc a vydělá nám miliardy. Břidlicový plyn má, zdá se, v Evropě zelenou. Jeho slibná naleziště jsou v Polsku, Česku i mnoha dalších zemích. Odvrácenou stranou těžby ale je její ekologická náročnost. Co udělá rozbití břidlicové vrstvy se stabilitou podloží? Neotráví nám chemikálie podzemní vody? Kdo na těžbě vydělá a neomezí těžaři příliš obyvatele v okolí? Bulhaři už si demonstracemi vymohli zastavení zkušebních vrtů. Vy hlasujte v naší anketě! Horizont v neděli od 20:00 na ČT24 odpoví na klíčové otázky.

Island

Island (foto © ISIFA)Soud na Islandu uznal bývalého premiéra Geira Haardeho vinným z podílu na zhoršení finanční krize v zemi. Podle soudce přispěl ke zhroucení islandského bankovního systému tím, že včas nesvolával krizová zasedání kabinetu. Nevyměřil mu ale žádný trest. Navíc ho zprostil obvinění ze zanedbání povinnosti při reformě bankovního systému. Expremiérovi hrozilo dvouleté vězení. Haarde s rozsudkem nesouhlasí a odvolá se. Víc v nedělním Horizontu.

Těžba na asteroidech

Těžba na asteroidech (foto © ISIFA)Oscarový režisér James Cameron založil společně se spolumajitelem Googlu Larrym Pagem společnost Planetary Resources Inc. (Planetární zdroje a. s.) na průzkum vesmíru. Plánují, že budou těžit nerosty na asteroidech. Zní to jako bláhová představa ze sci-fi. Však jde také o ústřední téma filmového hitu Avatar z roku 2009, který Cameron režíroval. Pro tohoto muže, který se nedávno potopil ve vlastní ponorce na nejhlubší místo oceánu, ale není nemožné nic. Jen jestli se teď nepostavil před příliš velkou výzvu. Sledujte Horizont, dozvíte se víc.

Anketa

Jste pro těžbu břidlicového plynu v ČR?

9 % 38 hl. Ano 91 % 363 hl. Ne Celkem 401 hlas
Stopáž52 minut
Rok výroby 2012
 P
ŽánrMagazín