Pořad zahraniční redakce o dění ve světě. Klade důraz na původní tvorbu vlastních zpravodajů a bohaté agenturní zpravodajství, využívá nejmodernější postupy, televizní žánry i technologie

Obsah dílu

Přehrát vše

Levné léky

Levné léky (foto © ISIFA) Indie vyrábí levné léky, včetně medikamentů pro nemocné HIV. Nízkou cenu ale mohou Indové nabídnout díky tomu, že nabízí generika amerických a evropských léků. Ta obsahují stejnou účinnou látku jako originál, kterému Indie neudělila patent. Nemusí tak do ceny započítat vývoj a testování. Farmaceutickým firmám se to logicky nelíbí a Indii ženou k soudu. Problémem ale je, že západní léky jsou příliš drahé a pro obyvatele chudých zemí nedostupné. Až osmdesát procent nemocných v Asii a Africe je na těchto genericích přímo životně závislých. Dalším aspektem problému je, že klinické testy západního léku mnohdy proběhly na indických pacientech. Podle nevládních organizací se tak často dělo za velmi diskutabilních podmínek.

Nizozemsko proti přistěhovalcům

Nizozemsko proti přistěhovalcům (foto © ISIFA) Nizozemský politik Geert Wilders spustil novou webovou stránku – Udej si svého Poláka. Wilders hraje na populistickou a protipřistěhovaleckou notu. Ztrácí voliče a toto má být jeden ze způsobů, jak k sobě opět přitáhnout pozornost. Straší Nizozemce, že jim cizinci z východu Evropy seberou během krize práci a oni skončí na ulici. Zpravodajka Eva Hrnčířová nabídne pohled Geerta Wilderse, přistěhovalce i Nizozemce, který cizince zaměstnává.

Čínská pomoc Řecku

Čínská pomoc Řecku (foto © ISIFA) Evropa všemi silami zachraňuje Řecko i samotnou eurozónu. Pomocnou ruku nabízí i Čína. Peking by rád koupil státní podniky, které by pod vedením jeho manažerů mohly generovat daleko vyšší zisky než nyní. Peking už získal část strategického přístavu ve městě Pireus. Efektivita sice stoupla, ale zaměstnanci si stěžují na otrocké podmínky a přehlížení norem bezpečnosti práce. Sledujte Horizont, dozvíte se víc. Vysíláme v neděli od 20:00 na ČT24.

Anketa

Jste pro zákaz výroby levných léků v Indii?

37 % Ano 63 % Ne
Stopáž52 minut
Rok výroby 2012
 P
ŽánrMagazín